Po dłuższej w tym roku przerwie wakacyjnej odbyło się wyczekiwane spotkanie członków DDK na Skoroszach. 16 października rozmawialiśmy o dwóch pasjonujących książkach: „Niewidzialnej ręce” Macieja Wasielewskiego i „Snach wojennych” Marka Harnego.

Pierwsza z nich to reportaż opowiadający o niesamowitej akcji z lat 60. i 70. XX w., której inicjatorem był dziennikarz Maciej Zimiński, twórca programów takich jak: „Teleferie”, „Piątek z Pankracym” czy „Ekran z bratkiem” . Na łamach „Świata Młodych”, a później także za pośrednictwem ekranu telewizyjnego Zimiński stworzył Centralną Bazę Niewidzialnych – ruch skupiający dzieci i młodzież z całej Polski, które niosły pomoc osobom starszym, chorym i samotnym. Generalnie wszystkim, którzy  potrzebowali pomocy. Bardzo ważną cechą tej akcji była anonimowość jej członków, którzy po wykonaniu konkretnego zadania zostawiali po sobie tylko kartkę z odciśniętym śladem dłoni. O ogromnej skali i fenomenie tego zjawiska mówi choćby podtytuł książki Wasielewskiego: „2 miliony dzieci zrobiło 10 milionów dobrych uczynków”. Dodać trzeba, że są to liczby znacznie zaniżone, ponieważ wielu prac niewidzialnych rąk nie zgłoszono do rejestru i nie udokumentowano. Wasielewski, jako uczeń Zimińskiego, podąża śladami swojego mentora i próbuje sprawdzić, czy w naszej rzeczywistości powtórzenie takiej akcji byłoby możliwe.

Druga z omawianych książek – „Sny wojenne” M. Harnego – to utwór z mistrzowsko skomponowaną fabułą, w której przeplatają się ze sobą losy bohaterów żyjących w Polsce w czasie II wojny światowej i w latach 60. Powieść czyta się z zapartym tchem, co potwierdzają wszystkie klubowiczki DKK Skorosze. Nie jest to książka historyczna, jak można by pochopnie wywnioskować na podstawie tytułu. Jest to przede wszystkim powieść o złożoności ludzkiego losu, o naszych pragnieniach, lękach, wyborach (często bardzo trudnych) oraz ich skutkach. Autor stawia też pytanie o to, na ile dzieci i wnuki ponoszą konsekwencje takich a nie innych decyzji swoich rodziców i dziadków.

Serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po obie z wymienionych książek.

Relację przygotowała
Marta Prządka