Strażniczka książek
4 kwietnia 2017 roku miała miejsce 7. edycja rankingu najaktywniejszych czytelników Biblioteki Publicznej w Ursusie. Uroczystość jest najważniejszym wydarzeniem dla społeczności czytelniczej Biblioteki Publicznej w Ursusie i stanowi swoiste podsumowanie działalności Biblioteki w minionym roku.

Głównym punktem programu uroczystości było uhonorowanie najbardziej aktywnych czytelników, a także uczestników zajęć edukacyjno-kulturalnych.

Ranking ustalany jest przez Elektroniczny System Obsługi Bibliotecznej „Sowa”, który automatycznie wybiera najaktywniejszych czytelników spośród 18 tysięcy osób korzystających w 2016 roku ze zbiorów placówek BP Ursus. Laureaci pierwszych miejsc w 6 grupach wiekowych otrzymują statuetki i dyplomy. Najbardziej aktywnemu czytelnikowi wręczane jest Grand Prix ufundowane przez Burmistrz Dzielnicy Ursus Urszulę Kierzkowską.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in: Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy - Henryk Linowski, Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, Przewodnicząca Komisji Oświaty Wanda Kopcińska, radna Anna Lewandowska i dyrektor Ośrodka Kultury Arsus Bogdan Łopuszyński.

Licznie zebraną publiczność powitał gospodarz wieczoru i inicjator wydarzenia, dyrektor BP Ursus Piotr Jankowski. W kilku słowach przedstawił działalności Biblioteki w minionym roku podkreślając, że był to dobry rok dla Biblioteki, bowiem udało się utrzymać liczbę aktywnych czytelników na poziomie 18 tys. oraz liczbę wypożyczeń sięgającą 250 tys. Czytelnikom w sumie udostępniono 108 tys. woluminów książek i 10 tys. dokumentów elektronicznych, w tym audiobooków i płyt dvd. We wszystkich placówkach dostępnych było 30 stanowisk komputerowych dla czytelników. Tym, co szczególnie wyróżniło miniony rok, była organizacja aż 20 spotkań z pisarzami i twórcami. Były to spotkania z bardzo rożnymi osobowościami literackim. W placówkach BP Ursus gościli m.in.: Anna Kamińska, Magdalena Tulli, Filip Springer, Halina Grochowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marek Grabowski, siostra Bożena Anna Falk, Małgorzata Strzałkowska i Rafał Witek. Ważnymi punktami działalności Biblioteki były też: Koło Wolontariatu, zajęcia grupy literacko-teatralnej „Dziwaki”, Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora i Kursy komputerowe dla dorosłych czy spotkanie edukatorów z 5 krajów europejskich w ramach projektu „We are Europe”. Flagowym wydarzeniem organizowanym przez Bibliotekę był jak zawsze Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Słoneczna Zakładka” - edycja 2016, w której wzięło udział ponad 1 300 artystów z 13 krajów Europy i Azji.
Na koniec swojego wystąpienia Piotr Jankowski przedstawił listę najczęściej wypożyczanych książek. Były to:
1. Opowieści z Narnii „Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewis, Media Rodzina, 2010
2. Dziewczyna z pociągu - Paula Hawkins, Świat Książki, 2015
3. Karolcia - Maria Krüger, Wydawnictwo Siedmioróg, 2010
4. Tylko martwi nie kłamią - Katarzyna Bonda, Warszawa, Muza, 2015
5. Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak - Anna Kamińska, Wyd. Literackie 2015.

Grand Prix otrzymała 16-letnia Izabela Ogłoza.

Zdobywczyni trofeum wypożyczyła w ubiegłym roku 592 książki. Tegoroczną laureatkę społeczność Biblioteki Publicznej w Ursusie zna doskonale. Tej dynamicznej, pełnej energii osoby nie sposób nie zauważyć i można powiedzieć, że uosabia ona ideał nowoczesnej czytelniczki biblioteki XXI wieku, bowiem Izabela Ogłoza nie tylko sama dużo czyta, ale również jako aktywna wolontariuszka w niebywały sposób promuje zbiory biblioteki, wypożyczając książki dla kręgu osób, które same nie mają czasu lub po prostu nie mogą przyjść do Biblioteki. Jest prawdziwą animatorką czytelnictwa i wspaniałym wzorem dla swoich rówieśników. Organizatorzy, chcąc podkreślić zaangażowanie Izabeli Ogłozy w promocję czytelnictwa, a także nagrodzić w jakiś szczególny sposób tak wszechstronną i pełną energii osobowość, ofiarowali laureatce nie tylko statuetkę Grand Prix, ale i książkę Mechthild Glaser pod znamiennym tytułem „Strażniczka książek”.

Laureatami pierwszych miejsc rankingu CZYTELNICY 2016 Biblioteki Publicznej w Ursusie w poszczególnych grupach wiekowych zostali:
grupa wiekowa do 6 lat: Marika Cymerman - 191 książek
grupa wiekowa 7-12 lat: Kacper Ciechowski - 385 książek
grupa wiekowa 13-19 lat: Aleksandra Gołębczyk - 136 książek
grupa wiekowa 20-39 lat: Aldona Praska - 300 książek
grupa wiekowa 40-59 lat: Urszula Kołkowska - 366 książek
grupa wiekowa 60+: Grażyna Zwęglińska - 435 książek

Podczas uroczystości uhonorowani zostali również uczestnicy zajęć edukacyjno-kulturalnych prowadzonych w placówkach Biblioteki Publicznej w Ursusie: Klubów Małego Czytelnika, Dyskusyjnych Klubów Książki, Kursów komputerowych dla dorosłych, zajęć plastycznych, literacko-teatralnych i muzycznych oraz Koła Wolontariatu.

W liście gratulacyjnym przesłanym na ręce organizatorów uroczystości Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, napisał m.in.: „Każda nowa, rozpoczęta książka to podróż do świata bohaterów, nowe przygody ”. Do zobaczenia za rok.