Dzielnicowa Olimpiada Języka Angielskiego 2011 - słynni Polacy w kulturze anglosaskiej

Uroczyste Zakończenie IV Dzielnicowej Olimpiady Języka Angielskiego 2011 - Słynni Polacy w kulturze anglosaskiej
31 maja w Gimnazjum Nr 133 odbyło się uroczyste zakończenie Dzielnicowej Olimpiady Języka Angielskiego 2011. Tematem tegorocznej edycji byli „Słynni Polacy w kulturze anglosaskiej”. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Blacharskiej z Wydziału Anglistyki UW ogłosiło wyniki. Nagrodzono najlepszych uczestników olimpiady.

Za oknem ciepła, wiosenna aura. Natomiast w sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 133 dały się odczuć gorące emocje związane z zakończeniem Dzielnicowej Olimpiady Języka Angielskiego. Pod patronatem Urzędu Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, Gimnazjum Nr 133 i Biblioteka Publiczna w Ursusie w tym lingwistycznym pojedynku brali udział uczniowie aż pięciu gimnazjów – nr 130, nr 131, nr 132 i nr 133 i STO nr 4. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wiesław Krzemień - Burmistrz Dzielnicy Ursus, Wanda Kopcińska - Przewodnicząca Komisji Oświaty w Radzie Dzielnicy Ursus, prof. dr hab. Małgorzata Grzegorzewska z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Roman Staniewski, jeden z ostatnich żyjących członków Plutonu Torpedy.

 • Laureatką I miejsca została Paulina Kryczka z Gimnazjum nr 133.
 • II miejsce zajęła Dominika Orzechowska z Gimnazjum nr 132.
 • III lokata przypadła Weronice Rębkowskiej z Gimnazjum nr 131.

Laureaci otrzymali wyjątkowe nagrody. Paulina Kryczka otrzymała kamerę JVC, Dominika Orzechowska – aparat cyfrowy Olympus, a Weronika Rębkowska – aparat cyfrowy Kodak. Nagrody ufundował Burmistrz Dzielnicy Ursus – Wiesław Krzemień. Dodatkowymi nagrodami ufundowanymi przez Bibliotekę Publiczną w Ursusie były książki i pamiątkowe broszury z warsztatów olimpiady.

Kolejne miejsca zajęli:

 • 4 - Izabela Boniecka (Gim. Nr 131),
 • 5 (ex aequo) - Natalia Koszewska (Gim. Nr 131)
  i Patrycja Czarnecka (Gim. Nr 131),
 • 6 (ex aequo) - Agata Symulewicz (Gim. Nr 133) i Natalia Korczak (Gim. Nr 4 STO),
 • 7 (ex aequo) - Dominika Narczyk (Gim Nr 131) i Tomasz Siczek (Gim. Nr 131),
 • 8 - Zuzanna Wojdyńska (Gim. Nr 4 STO),
 • 9 - Marcin Jaroszuk (Gim. Nr 133),
 • 10 (ex aequo) - Alan Kepisty (Gim. Nr 131) i Maciej Wyszyński (Gim. Nr 132).

Dyplomami za najlepszy wynik wśród uczniów danego gimnazjum zostali wyróżnieni:

 • Adam Aniołkowski z Gimnzjum Nr 130,
 • Paulina Kryczka z Gimnazjum Nr 133,
 • Dominika Orzechowska z Gimnazjum Nr 132,
 • Weronika Rębkowska z Gimnazjum Nr 131.

Dyplom dyrektora Biblioteki Publicznej w Ursusie za aktywne korzystanie ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Ursusie otrzymała Mariola Bień z Gimnazjum Nr 130.

Wyjątkową okrasą gali był wykład prof. dr hab. Małgorzaty Grzegorzewskiej na temat „Znaczenie Josepha Conrada w literaturze angielskiej i polskiej”. Na przykładzie powieści „Jądra ciemności”, ponadczasowego dzieła Conrada, profesor Grzegorzewska dokonała analizy relacji człowiek - człowiek, jego ciemnej strony i bezwzględnej bezduszności. Nawiązała do minionych i współczesnych wydarzeń historycznych, jak choćby obozy koncentracyjne z II wojny światowej i masakra w Srebrenicy, gdzie dokonano masowej egzekucji muzułmanów przez wojska serbskie.

Na zakończenie otrzymaliśmy porcję muzyki. Najpierw zaprezentowały się uczennice z Gimnazjum Nr 133 śpiewając znane piosenki z kręgu muzyki rozrywkowej, m.in. utwór Erica Claptona „Tears in Heaven”. Po tym krótkim występie na „scenę” wkroczył zespół Muzyczna Torpeda pod kierunkiem Alicji Zaworskiej. Wspólnie z publicznością została zaśpiewana piosenka „You’ll Never Walk Alone” z musicalu Carousel. Utwór ten wykonywany był wcześniej przez Franka Sinatrę, Elvisa Presleya i Ninę Simone. Dzisiaj znany jest jako hymn kibiców klubów piłkarskich, m.in. FC Liverpool.

Na koniec dyrektor Gimnazjum Nr 133, Elżbieta Nowicka podziękowała organizatorom, nauczycielom jak i uczniom, którzy wzięli udział w tej olimpiadzie.