Raport z działalności Koła Wolontariatu przy Bibliotece Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy za rok 2015/2016:

 1. Udział Koła Wolontariatu BP Ursus w organizacji rankingu „Czytelnicy 2015”
 2. Dostarczanie książek i DVD do domów osób starszych i niepełnosprawnych w ramach stałej akcji „Książka na telefon” prowadzonej przez placówki BP Ursus.
 3. Pełnienie dyżurów w informatoriach placówek Biblioteki.
 4. Pomoc przy organizacji zajęć i opieka nad najmłodszymi uczestnikami zajęć w ramach akcji „Zima/Lato w Bibliotece”.
 5. Pomoc przy porządkowaniu książek i płyt na półkach, pomoc w segregowaniu zbiorów.
 6. Pomoc przy organizacji wystaw książkowych.
 7. Opracowywanie formalne księgozbioru placówek Biblioteki.
 8. Udział Koła Wolontariatu BP Ursus w wydarzeniach organizowanych przez Fundację „Świat na Tak”.
 9. Udział Klubu Ośmiu przy Kole Wolontariatu BP Ursus w Samorządowym Konkursie „Ośmiu Wspaniałych” Fundacji „Świat na Tak”.

Zadania realizowane przez wolontariuszy w ramach podejmowanych przez Bibliotekę zadań edukacyjnych:

Wrzesień 2015

 1. 30 września 2015 r. - Inauguracja roku 2015/2016 Koła Wolontariatu w Bibliotece Publicznej w Ursusie, spotkanie organizacyjne i integracyjne wolontariuszy. Omówiono dotychczasowe formy działalności i osiągnięcia oraz przedstawiono plan na następny rok. Obecna była młodzież (17 osób) działająca we wszystkich placówkach biblioteki. Spotkanie poprowadziła Wiesława Kurc opiekun Koła.

Październik 2015

 1. 7 października 2015 r. – na spotkaniu Stołecznej Kapituły Fundacji „Świat na Tak” 2015/2016 Biblioteka Publiczna w Ursusie została nagrodzona Certyfikatem Biblioteki Przyjaznej Wolontariatowi. Na spotkaniu był Dyrektor BP Ursus Piotr Jankowski, opiekun Koła Wolontariatu Wiesława Kurc oraz 5 wolontariuszek: Gabriela Pietrzak, Rita Nowacka, Wiktoria Niedźwiedź, Wiktoria Kunicka i Alicja Pulikowska.
 2. 23 października 2015 r. godz. 18:00 odbyło się spotkanie na którym przeprowadzono szkolenie dotyczące wolontariatu i różnych form działania młodzieży. Prowadziła Irena Jakubiak
 3. 27 października 2015 r. – wolontariusze biorą udział w promocji książki „Samotny krzyżowiec” na autorskim spotkaniu z Markiem Orłowskim w Bibliotece Niedźwiadek. W spotkaniu wzięło udział 4 wolontariuszy: Przemek, Paweł , Michał i Łukasz.

Listopad 2015

 1. 20 listopada 2015 r. – udział w szkoleniu dla opiekunów Klubów Ośmiu organizowane przez Fundację „Świat na Tak”- Irena Jakubiak
 2. 23 listopada 2015 r. – W „Światowy Dzień Pluszowego Misia” w Bibliotece Gołąbki wolontariusze czytały dzieciom fragmenty książek o misiach.
 3. 24 listopada 2015 r. – wolontariuszki czytały dzieciom w Klubie Małego Czytelnika w Bibliotece Niedźwiadek i Bibliotece Głównej obchodząc Dzień Pluszowego Misia. Wiktoria Kunicka i Natalia Nowakowska oraz Alicja Pulikowska.

Grudzień 2015

 1. 17-19 grudnia 2015 r. – udział Koła Wolontariatu w Konferencji „Wiem, jak pomagać – czyli co możesz zrobić dla siebie i innych” zorganizowana przez Fundację „Świat na Tak” w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” przy ulicy Dewajtis 3 w Warszawskim Lasku Bielańskim. Udział wzięły Wiktoria Kunicka, Weronika Wardzyńska, Rita Nowacka i Gabriela Pietrzak wraz z opiekunem Wiesławą Kurc.

Styczeń 2016

 1. 30 stycznia 2016 r. – wolontariusze uczestniczyli w XVIII Integracyjnym Balu Karnawałowym zorganizowanym w stylu weneckim tzn. preferowane były przebrania i maski weneckie. W Balu wzięło udział 12 wolontariuszy: Szymon, Mateusz, Jakub, Rita, Alicja, Aleksandra, Ola, Wiktoria, Patrycja, Pati, Izabella i Szymon oraz 2 opiekunów Wiesława Kurc oraz Barbara Rogucka

Luty 2016

 1. 11 luty 2016 r. – wolontariusze na spotkaniu autorskim z Iwoną Wilmowską w Bibliotece Dziecięcej i Młodzieżowej Nr 64 ( 4 osoby).
 2. 22 luty 2016 r. – odbiór podziękowań od poseł Joanny Fabisiak Prezes Fundacji „Świat na Tak” w Sejmie RP w Warszawie za pomoc w organizacji XVIII Karnawałowego Balu Integracyjnego z niepełnosprawnymi. Było 5 wolontariuszy Jakub, Mateusz, Izabella, Weronika i Rita wraz z opiekunem Ireną Jakubiak.
 3. luty 2016 r. - zgłoszenie wolontariuszy Weroniki Wardzyńskiej „ósemki” i Julii Bilskiej jako „ósemeczki” do Samorządowego Konkursu Ośmiu Wspaniałych; zgłaszali opiekunowie wolontariuszy: Wiesława Kurc i Joanna Dalkowska.
 4. luty 2016 r. - pomoc w zajęciach edukacyjnych podczas trwania Akcji „Zima w Bibliotece 2016” (Weronika Wardzyńska, Julia Bilska)

Marzec 2016

 1. 11 marca 2016 r. – udział wolontariuszy w Konkursie „Ośmiu Wspaniałych” w Urzędzie Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Weronika Wardzyńska jako „ósemka” oraz Julia Bilska jako „ósemeczka” przeszły do II etap konkursu. (Małgorzata Wielgo)
 2. 18 marca 2016 r. w BP w Ursusie odbył się „Dzień na Tak” organizowany przez wolontariuszy. W tym roku wolontariusze zorganizowali happening. Z przygotowanymi wiosennymi balonami, cukierkami, kwiatami i złotymi myślami zapisanymi na kolorowych karteczkach wyruszyli z biblioteki. Po drodze odwiedziliśmy Dyrektora Biblioteki Publicznej w Ususie Pan Piotra Jankowskiego w jego gabinecie, a w Czytelni Naukowej zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Odwiedziliśmy najbliżej położony sklep spożywczy i wręczyliśmy kwiaty, cukierki oraz złote myśli ekspedientce i klientowi sklepu. Zajrzeliśmy do pobliskiego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Pizzerni. Wszędzie spotkaliśmy się z miłym odbiorem i uśmiechem ludzi. Happening zakończyliśmy w bibliotece wspólną zabawą integrującą grupę wolontariuszy. Happening poprowadziła Wiesława Kurc a zabawy z wolontariuszami Magda Tyrakowska.
 3. 22 marca 2016 r. godz. 9:00 odbyło się uroczyste „Powitanie Wiosny” w Klubie Małego Czytelnika „Wesołe Niedźwiadki” w Bibliotece Niedźwiadek – w postaci Wiosny wystąpiła wolontariuszka Weronika Wardzyńska, która w pięknym wiosennym stroju z kwiecistym kapeluszem rozdawała cukierki i tulipany dzieciom, deklamowała okolicznościowe wiersze o Wiośnie oraz pozowała dzieciom do licznych zdjęć. Organizacja Wiesława Kurc i Barbara Rogucka.

Kwiecień 2016

 1. 7-8 kwiecień 2016 r. – udział wolontariuszy Weroniki Wardzyńskiej i Julii Bilskiej w II etapie Stołecznych Eliminacji do Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” w Młodzieżowym Domu Kultury im. M. Gwizdak przy ulicy Andersena 4 w Warszawie.(wolontariuszkom towarzyszyły Irena Jakubiak i Wiesława Kurc)
 2. 12 kwietnia 2016 r. – udział wolontariuszki Wiktorii Kunickiej wraz z koleżankami z Gimnazjum Nr 131 w Ursusie w wieczorze autorskim z Anną Herbich w Bibliotece Niedźwiadek . Wolontariuszki wzięły udział w promocji dwóch książek pt. „Dziewczyny z Powstania” i „Dziewczyny z Syberii”.
 3. 13 kwietnia 2016 r. – udział wolontariuszy w uroczystości „Czytelnicy 2015”- za pracę w Kole Wolontariatu BP Ursus zostało nagrodzonych 32 wolontariuszy, w tym specjalnie wyróżniono 5 wolontariuszek: Ritę Nowacką, Julię Bilską, Weronikę Wardzyńską, Alicję Pulikowską i Izabelę Ogłozę, które dostały statuetki. Wolontariusze również byli wyróżniani jako najlepsi czytelnicy, np. Iza Ogłoza i Rita Nowacka. Wolontariusz Szymon Siwik i wolontariuszka Alicja Pulikowska zostali wyróżnieni wraz z rodziną również za czytelnictwo w BP Ursus. Cztery wolontariuszki Aleksandra, Rita, Alicja i Patrycja pomagały podczas uroczystości we wręczaniu nagród czytelnikom Biblioteki

Maj 2016

 1. 18 maj 2016 r. – Uroczysta Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych” w Teatrze Polskim – opiekun Wiesława Kurc wraz 3 wolontariuszkami Kasią, Olgą i Weroniką reprezentowały Koło Wolontariatu Biblioteki Publicznej w Ursusie.
 2. maj 2016 r. – Wolontariuszki Wiktoria Kunicka i Wiktoria Niedźwiedź wraz z opiekunem Koła Wolontariatu Wiesławą Kurc kilkakrotne odwiedziły czytelnika Biblioteki Niedźwiadek Jerzego Komuńskiego w jego domu. Jerzy Komuński jest wieloletnim czytelnikiem Biblioteki Niedźwiadek, bardzo schorowanym i samotnym, który chętnie korzysta z pomocy wolontariuszy BP Ursus. Wolontariuszki zanosiły bardzo sympatycznemu czytelnikowi książki, rozmawiały z nim na różne tematy i pieliły ogródek z chwastów.

Lipiec 2016

 1. lipiec 2016 r. – wolontariuszki brały udział w zajęciach plastycznych organizowanych w ramach Akcji „Lato w Bibliotece 2016” - Karolina i Maja Stępień.

Sierpień 2016

 1. 10 sierpnia 2016 r. – wolontariusze Jakub, Szymon, Mateusz i Alicja uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Moniką Kowaleczko-Szumowską, poświęconym promocji książki dla młodzieży o Powstaniu Warszawskim pt. „Fajna ferajna”

Opiekun Koła Wolontariatu: Wiesława Kurc