Wolontariuszki BP Ursus podczas zmagań o tytuł Wspaniałego Warszawy 2016
W dniach 7-8 kwietnia 2016 r. wolontariusze z Biblioteki Publicznej w Ursusie wzięli udział w Stołecznych Eliminacjach do Konkursu „Ośmiu Wspaniałych 2016”.

Eliminacje odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury im. M. Gwizdak przy ul. Andersena 4 w Warszawie. W eliminacjach nasi wolontariusze zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe. W dniu 7 kwietnia w kategorii „Ósemek” obejmującej wiek 14-21 lat zaprezentowała się przed Komisją Konkursu Weronika Wardzyńska, a 8 kwietnia mówiła o swoich osiągnięciach wolontariuszka Biblioteki Gołąbki Julia Bilska, którą zaklasyfikowano do kategorii „Ósemeczki” wiek 10-13 lat.

Pomimo stresu wolontariuszki profesjonalnie wypowiadały się przed komisją na temat działań, jakie podejmują w ramach pracy w Kole Wolontariatu BP w Ursusie, w harcerstwie, przedstawiły swoją działalność na terenie swoich szkół i dzielnicy Ursusa, a także w swoich rodzinach. Mówiły o pomocy udzielanej innym: starszym, niepełnosprawnym, rówieśnikom, rodzinie. Brały udział w akcjach charytatywnych.

12-letnia Julia Bilska ma dwójkę młodszego rodzeństwa: 11-letnią siostrę Natalię i 7-letniego brata Kacpra. Pomaga rodzicom opiekować się rodzeństwem. Ma stałe obowiązki w domu, jak chociażby dopilnowanie, by siostra i brat mieli odrobione lekcje, by po przyjściu ze szkoły zjedli obiad. Często bawią się wspólnie. Julia uwielbia eksperymentować w kuchni i zdarza się, że jest autorem obiadu na domowym stole. Dzięki temu pomaga mamie w prowadzeniu domu. Wiesza też pranie, wyrzuca śmieci i jest odpowiedzialna za zmywanie. Jest również częstym bywalcem w Bibliotece Gołąbki, gdzie panie mogą liczyć na jej pomoc przy porządkowaniu księgozbioru oraz uczestniczy czynnie w spotkaniach bibliotecznego zespołu „Muzyczna Torpeda”.

Weronika Wardzyńska już od ok. 6 lat działa w Młodzieżowym Kole Wolontariatu Biblioteki Publicznej w Ursusie. Weronika bierze aktywny udział w akcjach organizowanych przez Fundację „Świat na Tak” jak Bale Integracyjne z niepełnosprawnymi, Bieg na Tak, Wigilia Polska dla bezdomnych Warszawiaków, Konferencje, szkolenia na temat postępowania z niepełnosprawnymi oraz akcjach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Ursusie: Dzień na Tak, promocje książek o harcerstwie wydanych przez BP Ursus, Targi Książki Historycznej, Majowe Targi Książki, spotkania z autorami książek, spotkania międzykulturowe w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie, zbiórki żywności dla potrzebujących i inne. Odwiedzała autystyczną Julię w jej domu umilając jej czas zabawami. Wolontariuszka była zawsze co roku nagradzana za swoją działalność w Bibliotece i dostawała dyplomy z rąk Burmistrza Ursusa Wiesława Krzemienia, w latach 2015 i 2016 dostała specjalne wyróżnienia i pamiątkowe statuetki.

Oprócz tego aktywnie działa równolegle w innych wolontariatach np. w harcerstwie, czy też na terenie szkół gimnazjum i szkoły średniej. Jej działalność wolontariusza obejmuje kilka Dzielnic Warszawy : Ursusa, Ochoty i Woli. Weronika mówi, że praca w wolontariacie bibliotecznym ukierunkowała jej działania na pracę społeczną w dotychczasowym życiu. Przy tak dużej działalności wolontarystycznej Weronika nie zapomina również o nauce, jest zawsze jedną z najlepszych uczennic w szkole.

Wolontariuszki kochają zwierzęta: Weronika chodzi w wakacje do schroniska w Ursusie i pomaga w wyprowadzaniu psów na spacer, opiekuje się końmi w stadninie, Julia od 5 lat karmi i podaje wodę do picia koszatniczce, to taki niby chomik niby szczurek.

Wolontariuszki Biblioteki Publicznej w Ursusie wypadły w eliminacjach stołecznych bardzo dobrze. W dniu 18 maja 2016 r., podczas Wielkiej Gali kończącej XXIII Stołeczną Edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych w Teatrze Polskim, dowiemy się o wyborze Wspaniałych Warszawy 2016.

Zapraszamy do galerii zdjęć