Podróż w głąb ludzkiej psychiki – tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Skorosze
W środę, 22 marca, w Bibliotece Skorosze odbyło się spotkanie DKK, w trakcie którego rozmawiano o dwóch niezwykle ciekawych książkach: „Mężczyzna imieniem Ove” Fredricka Backama i „Człowiek o 24 twarzach” Daniela Keyesa.

„Człowiek o 24 twarzach” to zbeletryzowana literatura faktu, przedstawiająca bodaj najbardziej znany w historii psychiatrii przypadek mężczyzny o wielorakiej osobowości. William Stanley Milligan, bo o nim mowa, w wieku zaledwie 22 lat miał na swoim koncie próbę popełnienia samobójstwa, kilka napadów i rozbojów, wyrok więzienia, a także podejrzenie dokonania dwóch gwałtów na młodych kobietach na terenie kampusu uniwersyteckiego w stanie Ohio. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce bez udziału podstawowej osobowości Billego, która przez lata pozostawała "w uśpieniu".

Książkę czyta się znakomicie, z ogromnym zainteresowaniem i niesłabnącym napięciem. Nie należy jednak ona do łatwych lektur, wzbudza niejednoznaczne odczucia i szereg pytań. Z pewnością jednak warto poświęcić trochę czasu i uwagi, by spróbować zrozumieć problem, jakim jest rozszczepienie osobowości, przede wszystkim z pozycji pacjenta.

Druga z prezentowanych lektur to debiut literacki szwedzkiego pisarza, dziennikarza i blogera. Książka wpisuje się w nurt literatury skandynawskiej; opowiada historię emerytowanego 60-latka, któremu trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości po śmierci ukochanej żony Sonji.

Jak przyznały uczestniczki spotkania, to bardzo udana książka, napisana może trochę z przymrużeniem oka, ale na pewno nietrywialna, za to wzruszająca, pełna optymizmu i dowcipu. Można by rzec, że siła tej opowieści tkwi właśnie w prostocie.

Zachęcamy naszych Czytelników do sięgnięcia po obie lektury.

Na następne spotkanie zapraszamy 26 kwietnia, w środę, o godz. 18.00. Dyskutować będziemy o książce Jessie Burton „Muza” i o „Życiu motyli” Katarzyny Ryrych.

Zapraszamy do galerii zdjęć