„Nad ziemią” - lekcja biblioteczna w Bibliotece dla Dzieci Nr 64
W czwartek, 30 marca 2017 r., dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Bajeczka” przybyły do Biblioteki dla Dzieci Nr 64 na lekcję biblioteczną pt. „Nad ziemią”.

Lekcję rozpoczęliśmy od muzycznego akcentu - piosenką „Witam was”.

Następnie bibliotekarka opowiedziała dzieciom legendę o Dedalu i Ikarze, którzy skonstruowali skrzydła do latania.

Prowadząca zajęcia zademonstrowała doświadczenia: „Piórko i piłeczka", „Spadające kartki”. Dzieci miały odgadnąć, co spadnie szybciej. Okazało się, że cięższe rzeczy spadają szybciej. W drugim ćwiczeniu maluchy przekonały się, że prędkość spadania nie zależy od ciężaru ciała, lecz od oporu, jaki stawia mu powietrze. Rozłożona kartka o takim samym ciężarze, co zgnieciona, spada wolniej.

Ostanie doświadczenie dowodzi też, że na ziemi istnieje siła grawitacji, czyli wzajemnego przyciągania się.

Sporo emocji i zaciekawienia wywołało doświadczenie z balonikiem wypełnionym ciepłym powietrzem, przyklejonym do rolki papieru. Po szybkim rozwiązaniu balonika pod wpływem dużego ciśnienia rolka nabrała prędkości i poruszała się po lince. To doświadczenie pokazało zjawisko odrzutu charakterystyczne dla samolotów odrzutowych.

Później przedszkolaki poznały ciekawostki o różnych obiektach latających (pierwsze balony, szybowce, paralotnie, samoloty, rakiety, sputniki) oraz ptakach. Obejrzały barwne ilustracje w książkach, przedstawiające różne statki latające na przestrzeni dziejów. Dużą atrakcją było dla 5-latków samodzielne skonstruowanie z papieru rakiety, którą puszczały w przestrzeń powietrzną. Zabawa rakietą bardzo spodobała się dzieciom, nie chciały zakończyć swoich „lotów”. Niestety czas nieubłaganie gonił nas i musieliśmy tą zabawą zakończyć lekcję.

Zapraszamy do galerii zdjęć