„Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk i retrospekcja twórczości Sylwii Chutnik
W środę, 26 kwietnia, dyskutowaliśmy o wybranych przez nas książkach Sylwii Chutnik, z którą spotkamy się 10 maja, a także niedawno zekranizowanej przez Agnieszkę Holland powieści Olgi Tokarczuk.

Spotkanie, w którym wzięła udział liczna grupa stałych uczestników, dotyczyło dwóch mocnych osobowości polskiej literatury. Większość książek Sylwii Chutnik, urodzonej w 1979 roku, inspirowana jest twórczością Leopolda Tyrmanda. Jego wpływ na młodą pisarkę chyba najbardziej widoczny jest w „Cwaniarach”, stanowiących kontynuację losów bohaterek z powieści „Kieszonkowy atlas kobiet”. Pisarka, feministka i kulturoznawczyni jest absolwentką Gender Studies, w 2008 roku została laureatką Paszportu Polityki, trzykrotnie była też nominowana do Literackiej Nagrody Nike. Kieruje fundacją MaMa zajmującą się prawami matek, jest również członkinią Porozumienia Kobiet 8 marca oraz przewodniczką miejską po Warszawie. Oprowadza po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet.

Olga Tokarczuk to postać, której przedstawiać nie trzeba, wielokrotna laureatka nagrody Nike, w tym nagrody czytelników. Z wykształcenia psycholożka, należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. „Prowadź pług swój przez kości umarłych” to mieszanka gatunkowa kryminału i thrillera moralnego, opowiadająca o mieszkającej w Kotlinie Kłodzkiej Janinie Duszejko, emerytowanej nauczycielce, miłośniczce zwierząt, która własnoręcznie wymierza sprawiedliwość bezdusznym kłusownikom. Sensacyjne wydarzenia pisarka osadza w świetnie zarysowanych realiach polskiej prowincji.

W środę, 10 maja o godzinie 18.00 Dyskusyjny Klub Książki BP Ursus zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik.

Zapraszamy do galerii zdjęć