O życiu i literaturze rozmawialiśmy z Sylwią Chutnik
W środę, 10 maja, gościem Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Publicznej w Ursusie była pisarka, kulturoznawczyni, feministka i działaczka, Sylwia Chutnik. Jej ostatnia książka „Smutek cinkciarza” miała swoją premierę w październiku 2016 roku.

Autorka debiutowała w 2008 roku powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”, za którą otrzymała Paszport Polityki w kategorii Literatura. Rok później za swoją opowieść o kobietach wykluczonych społecznie została nominowana do nagrody Nike. Jej następna książka - „Dzidzia” jest inspirowana sytuacją matek, kontaktujących się z Fundacją MaMa, którą prowadzi. Sylwia Chutnik jest bowiem jedną z tych pisarek, które nie poprzestają na słowie pisanym i tworzeniu fikcji, lecz chcą mieć swój własny wkład w kształtowanie rzeczywistości. Pomysł na założenie Fundacji MaMa zrodził się z potrzeby oddania głosu młodym matkom i stworzenia przestrzeni, w której mogłyby się realizować nie tylko w macierzyństwie. Pisarka należy również do Porozumienia Kobiet 8 marca, które co roku organizuje Manify. W 2009 roku została laureatką Społecznego Nobla Ashoki.

Kolejną nominację do literackiej nagrody Nike przyniosła jej powieść „Cwaniary” w roku 2013 oraz zbiór opowiadań „W krainie czarów” w 2015 roku. Pierwsza pozycja to fantazja autorki na temat fizycznego wymierzania sprawiedliwości przez cztery młode kobiety z Mokotowa, z których jedna jest w ciąży, inna zaś choruje na raka. Zemsta na chciwym deweloperze czy męskim oprawcy swojej żony to tylko niektóre z akcji warszawskich bohaterek. Na temat opowiadań „W krainie czarów” uczestnicy dyskutowali podczas tegorocznego spotkania DKK 18 stycznia. Przedostatnia powieść „Jolanta”, chyba najbardziej realistyczna, wpisuje się w przedstawianą przez Chutnik tematykę, natomiast ostatnia jak do tej pory - „Smutek cinkciarza”, to dość radykalna zmiana, bowiem głównym bohaterem jest mężczyzna, tytułowy cinkciarz, opowiadający nam historię swojego życia.

Teksty Sylwii Chutnik ukazały się także w książkach "Kobieta i polityka", "Queerowanie feminizmu", "Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy", w antologii młodej polskiej prozy "Wolałbym nie", a także w zbiorze opowiadań i nowel „NieObcy”, z której dochód przekazywany jest Polskiej Akcji Humanitarnej.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie już 31 maja. Tematem dyskusji będzie „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej” oraz „Bukareszt” Małgorzaty Rejmer.

Zapraszamy do galerii zdjęć