Książki pełne emocji - DKK Biblioteki Niedźwiadek
We wtorek, 9 maja, odbyło się spotkanie DKK, podczas którego dyskutowaliśmy o wybranych przez nas książkach „Mężczyzna imieniem Ove” Friderika Backmana, a także niedawno zekranizowanej przez Agnieszkę Holland powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk.

Pierwsza z omawianych powieści zapewniła nam mnóstwo wzruszeń. Główny bohater Ove ma pięćdziesiąt dziewięć lat, jest wdowcem i emerytem. Żyje według zasad, które wpoił mu ojciec a te, które wypracował sobie przez lata, są niezmienne. Nie potrafi odnaleźć się w świecie łamanych praw i nowoczesnych rozwiązań. Poza tym, po śmierci żony nie radzi sobie z tęsknotą, której nie łagodzi czas. Gdy go poznajemy owładnięty jest myślą samobójczą. Powieść „Mężczyzna imieniem Ove” jest niesamowitą huśtawką emocjonalną. Scalają się w niej momenty zabawne i refleksyjne, fanaberie bohatera bawią, ale towarzyszą im raczej historie, które wywołują smutek. W pustym domu, w otoczeniu drażniących sąsiadów Ove jest bardzo samotny. Moc tęsknoty za żoną, siła miłości wkładana w rozmowę z żoną, tak jakby ta wciąż żyła i była obok, jest porażająca. Zaś nieudane próby samobójcze przeplatają się z działaniami, w jakie nasz bohater wikłany jest za sprawą sąsiadów. Piękno tej książki polega nie tylko na umiejętności żonglowania emocjami, ale głównie na prostocie historii oraz przekazie, że człowiek często sam nie potrafi docenić znaczenia, jakie może mieć dla innych.

Druga z omawianych książek „Prowadź swój pług przez kości umarłych” znanej i cenionej autorki, była sporym zaskoczeniem dla klubowiczów i to nie z powodu sprawnie poprowadzonej akcji. Powieść Olgi Tokarczuk korzysta z intrygi kryminalnej, lecz też potwierdza, że kryminał to gatunek umożliwiający ukazanie problemów społecznych i politycznych. Książka wyzwoliła ciekawą dyskusję ukierunkowaną na problem etyki w postępowaniu ze zwierzętami tak przez łowczych jak i zwykłych ludzi.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 6 czerwca, wybrane książki: ” Wchodzi koń do baru” Davida Grossmana, „Zespół ojca” Piotra Czerwińskiego i „Pozytywka” Agnieszki Lis.

Zapraszamy do galerii zdjęć