O komunistycznej Rumunii i powojennej Polsce oczami młodych reportażystek
W środę, 31 maja, podczas spotkania DKK rozmawialiśmy na temat książek – „Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzaty Rejmer oraz „1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej. Obie pozycje wywołały gorącą dyskusję, przeplataną licznymi wspomnieniami.

Małgorzata Rejmer zadebiutowała książką „Toksymia”, opowiadającą o toksycznych relacjach mieszkańców warszawskiej Pragi, jednak popularność przyniósł jej dopiero reportaż wydany nakładem wydawnictwa Czarne - „Bukareszt. Kurz i krew”. Za swoją opowieść o Rumunii autorka była nominowana do Paszportów Polityki 2013. Losy tego wielkiego, sponiewieranego reżimem komunistycznym państwa są przedstawione w sposób niezwykle wciągający. Jedna z uczestniczek relacjonowała nam swoje wrażenia z pobytu w Bukareszcie, inna opowiedziała o atmosferze, która panowała tam w roku 1989, kiedy odbywały się protesty i zamach stanu, którego efektem była egzekucja Nicolae Ceaușescu i jego żony, Eleny.

„1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej wywołała nie mniejsze poruszenie. Czytelnicy byli zachwyceni rzetelnością i obiektywizmem reportażu, który ukazywał świat powojenny oczami przedstawicieli wielu narodowości. Ten wielogłos narracji, w czasach narodowej pychy i czarno-białego widzenia historii, jest dzisiaj rzadkością. W ubiegłych latach mieliśmy przyjemność czytać równie dobrą książkę Grzebałkowskiej – „Beksińscy. Portret podwójny”. Ta wspaniała biografia stała się zachętą dla uczestników DKK do sięgnięcia po ostatnie, jak na razie, dzieło reportażystki, które doprowadziło ją do finału Nagrody Literackiej Nike i za które otrzymała Nagrodę im. Torańskiej w 2016 r.

Na kolejne, ostatnie już przed wakacjami, spotkanie DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie zapraszamy w środę, 28 czerwca. Tematem będą książki: „Czasy seconhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksijewicz oraz „Kucając” Andrzeja Stasiuka.

Zapraszamy do galerii zdjęć