Podsumowanie lekcji bibliotecznych w Bibliotece Gołąbki
Od października 2016r. do maja 2017r. w Bibliotece Gołąbki prowadzone były lekcje biblioteczne dla dzieci ze szkół podstawowych, przedszkoli i żłobka.

Lekcje biblioteczne przede wszystkim mają przybliżać dzieciom zasady funkcjonowania biblioteki, a także zachęcić do czytania i wypożyczania książek. Na takich spotkaniach można było się dowiedzieć, co zrobić, aby zapisać się do biblioteki, a także posłuchać o całym procesie powstawania książki. Dzieci brały też udział w pasowaniu na czytelników. Na zakończenie każde dziecko tworzyło wymarzoną zakładkę do książki.

Lecz nie tylko lekcje promujące czytelnictwo odbywały się w bibliotece. Uczniowie ze szkoły podstawowej zapoznali się z bohaterami lektur szkolnych takich jak „Dzieci z Bullerbyn”, „Kubuś Puchatek”, „Magda, Paweł i Ty”, „Szewczyk Dratewka”, „Asiunia”, „Calineczka”, „Zaczarowana zagroda” oraz legend „Wars i Sawa” i „O Lechu, Czechu i Rusie”. W trakcie tych lekcji dzieci rozwiązywały krzyżówki, zagadki, układały rozsypanki zdaniowe i obrazkowe oraz rozwiązywały test z wiedzy o lekturze. Jednak najwięcej radości sprawiała praca plastyczna, podczas której tworzyły postacie z omawianych książek m.in. Calineczkę na liściu nenufaru czy Syrenkę warszawską.

Natomiast dzieci z przedszkoli na lekcjach wyruszały w podróż po świecie odwiedzając Argentynę, Kanadę, Czechy oraz Japonię. Poznawały język i zwyczaje mieszkańców, a także za pomocą kolorowych ilustracji mogły zobaczyć, jak wygląda dany kraj. Praca plastyczna również związana była z tematem lekcji, dlatego do Argentyny i Kanady dzieci wybrały się z własną flagą, do Czech z krecikiem, a do Japonii z drzewkiem wiśniowym zrobionym z papierowego talerzyka.

W bibliotece odbyło się także kilka lekcji, których tematem było „światło”. Zarówno dzieci z przedszkoli jak i szkoły podstawowej obejrzały teatrzyk cieni, podczas którego przedstawiono „Kaczkę dziwaczkę” Jana Brzechwy, a także podziwiały gwiazdy na niebie wyświetlane za pomocą Astro Planetarium oraz mogły dotknąć świecącej kuli plazmowej.

Najmłodsi czytelnicy biblioteki, dzieci ze Żłobka nr 48 również uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych. Podczas cotygodniowych spotkań dzieci słuchały bajek i opowieści czytanych przez Panią z biblioteki, a na koniec wspólnie oglądały obrazki w książeczce. Nasze najmłodsze pokolenie najbardziej polubiło opowieści o Kubusiu Puchatku oraz opowiadania o zwierzątkach.

Lekcje biblioteczne zostały przeprowadzone dla grup żłobkowych, przedszkolnych i klas szkolnych z:
- Żłobka nr 48
- Polsko-Angielskiego Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech”
- Przedszkola "Siódme Niebo"
- Przedszkola Montessori
- Niepublicznego Przedszkola "Akademia Małych Smoków"
- Przedszkola Integracyjnego nr 137 im. Janusza Korczaka
- Zespołu Szkół nr 80 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II
- Niepublicznej Małej Szkoły Podstawowej

Na kolejne, równie ciekawe lekcje biblioteczne zapraszamy już w październiku 2017r. do Biblioteki Gołąbki.

Zapraszamy do galerii zdjęć