Malowanie krajobrazu piórem Stasiuka i wstrząsający obraz Rosji w reportażu Aleksijewicz
Ostatnia, przedwakacyjna środa z Dyskusyjnym Klubem Książki Biblioteki Publicznej w Ursusie już za nami. 28 czerwca dyskutowaliśmy o zbiorze opowieści Andrzeja Stasiuka - „Kucając” oraz reportażu Swietłany Aleksijewicz - „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”.

Zebrane w „Kucając” fragmenty prozy Stasiuka nie są niczym nowym, pochodzą bowiem z wydanych wcześniej zbiorów, m.in. „Dukli”, a także „Grochowa”. Mimo to książkę czyta się z przyjemnością i bez poczucia straty czasu. Uczestnicy wypowiadali się o opowiadaniach pisarza z zachwytem i widać było wyraźnie, że Andrzej Stasiuk ma w naszej Bibliotece spore grono wielbicieli swojej twórczości. Nic dziwnego, jest ona naturalna, lekka, bezpretensjonalna, a jednocześnie liryczna i uwodząca bardziej wprawnego czytelnika.

„Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” to jeden z najbardziej wstrząsających reportaży o postsowieckiej Rosji, a właściwie jej ludności. Białoruska noblistka oddała hołd ofiarom komunizmu i bolesnej transformacji w Rosji, ukazując ich bezradność i cierpienie, oddając im głos. Uczestnicy DKK zauważyli, że nawet wypowiadający się w książce robotnicy są bardziej oczytani od tzw. dzisiejszej inteligencji, z tytułami, wysokimi zarobkami czy innymi wyznacznikami statusu społecznego. Jak zauważyła jedna z uczestniczek: mało kto dzisiaj buduje swoją tożsamość na osnowie literatury. Aleksijewicz oddaje głos zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom pierestrojki. Nikt nie ma monopolu na prawdę. Dla autorki liczy się tylko człowiek.

Zapraszamy do galerii zdjęć