Kobieta legenda – Wanda Rutkiewicz
We wtorek, 26 września, salonik Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Niedźwiadek był wypełniony niemal do ostatniego miejsca. A wszystko za sprawą spotkania z Anną Kamińską – autorką książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci: historia Wandy Rutkiewicz”.

Wśród uczestników byli zarówno miłośnicy książek autorki, obeznani z jej twórczością, jak i ci, którzy dopiero dowiedzieli się o autorce. Okazało się, że Anna Kamińska to nie tylko autorka biografii, ale i wspaniała gawędziarka, która wyśmienicie potrafi zainteresować czytelników. Jej książka o Wandzie Rutkiewicz jest długą i pełną zwrotów akcji podróżą. Rozpoczynamy ją na Żmudzi, gdzie Wanda przyszła na świat w 1943 r., a już trzy lata później w 1946 r. jej rodzina ucieka do Polski przed represjami. Autorka pisze o kolejnych domach Wandy – w Łańcucie i w odzyskanym Wrocławiu. Szybko musiała dorosnąć. Dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej.

Droga, która zawiodła Rutkiewicz na najwyższe szczyty świata, zaczęła się w 1961 r. w Górach Sokolich. Już wtedy wiedziała, że nigdy z niej nie zawróci. Wspinała się coraz wyżej i wyżej. Żyła od wyprawy do wyprawy. W trakcie rozmowy Anna Kamińska wielokrotnie podkreślała, że Wanda wyprzedzała swoje czasy, stąd też była krytykowana w środowisku alpinistów. Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

Na zakończenie spotkania autorka została poproszona do wspólnego zdjęcia, uczestnicy mogli zakupić jej książki i otrzymać autograf.

Kolejne spotkanie DKK Biblioteki Niedźwiadek jest planowane na 17 października. Tematem dyskusji będą książki: „Serce” Radki Franczak oraz „Przesyłka” Sebastiana Fitzka.

Zapraszamy do galerii zdjęć