„Gdzie są chłopcy z tamtych lat” - spotkanie autorskie z Marcinem Ludwickim w Bibliotece Gołąbki
W poniedziałek, 23 października 2017 r., w Bibliotece Gołąbki piosenką Sławy Przybylskiej przywitaliśmy Marcina Ludwickiego - gościa spotkania autorskiego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Marcin Ludwicki z wykształcenia jest historykiem i varsavianistą, autorem takich pozycji książkowych jak: „Niezatapialni”, „F23, czy tu jeszcze rosną róże” czy „Na koniec świata”.

W książce „Niezatapialni” autor zdradził sekret kamienicy przy ulicy Fortecznej 4 na warszawskim oficerskim Żoliborzu. To tam znajdowała się komfortowo urządzona, znakomicie ukryta, niezatapialna ”łódź podwodna”. Niemcy poszukiwali jej bezskutecznie przez całą wojnę. To w niej została ulokowana najnowocześniejsza konspiracyjna radiostacja Polski Podziemnej. Wymyślił ją i skonstruował Stanisław Rodowicz (stryjeczny brat Jana Rodowicza ps. ”Anoda”), którego po wojnie komuniści skazali na karę śmierci.

Tematyka wojenna oraz losy Polaków są chętnie opisywane przez Marcina Ludwickiego. W książce pt.: „F23, czy tu jeszcze rosną róże” przywołał historię życia młodziutkiej wdowy po oficerze zamordowanym przez NKWD w Katyniu.

Najbliższe plany autora to również książka, w której opisze okres 100 dni po Powstaniu Warszawskim 1944 r., kiedy Warszawa z jednej strony była łupiona i niszczona przez niemieckich żołnierzy, a z drugiej bohatersko ratowana przez Polaków - ludzi kultury i nauki.

Uczestnicy spotkania autorskiego wyrazili zainteresowanie prezentowaną tematyką, a Marcinowi Ludwickiemu życzyli wielu pomysłów i chęci do pisania następnych książek.

Zapraszamy do galerii zdjęć