„Vivat Polonia” - DKK Biblioteki Gołąbki
Podczas spotkania DKK, które odbyło się w poniedziałek 13 listopada br. w Bibliotece Gołąbki, omawialiśmy książkę Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. „Co Polskę stanowi. Biografie historyczne”.

Treść książki stanowiła osnowę w dyskusji nad książkami dotyczącymi życiorysów wielkich Polaków. Nasze rozważania skupiały się zarówno wokół postaci historycznych jak i współczesnych,bogatych i biednych, wykształconych i prostych, mieszkających w różnych zakątkach Polski, a czasami na emigracji.

Rozpoczęliśmy od przypomnienia sylwetek braci Załuskich, założycieli Biblioteki Narodowej oraz Józefa Ossolińskiego i małżeństwa Kierbedziów. Na spotkaniu prezentowane były książki poświęcone takim osobom jak: Ryszard Kukliński, Rozalia Celakówna, ks. Piotr Skarga, Józef Lesiewicz, Marianna Popiełuszko, Maksymilian Maria Kolbe oraz kobiety więzione w czasach nazizmu i stalinizmu. W trudnej historii Polski odnajdujemy przykłady ludzi szlachetnych, mądrych i niezwykle ofiarnych. Jako Polacy możemy czuć się dumni, że tak wielu naszych rodaków przyczyniło się do rozwoju i wzrostu cywilizacji europejskiej.

Zapraszamy do galerii zdjęć