Spotkanie autorskie Marioli Pryzwan w Bibliotece Niedźwiadek
We wtorek, 7 listopada, w Bibliotece Niedźwiadek w ramach projektu DKK gościliśmy Mariolę Pryzwan – bibliotekarkę, publicystkę, biografistkę. Autorkę wielu wspomnień o postaciach znanych ze świata literatury, muzyki, filmu, m. in. o Marii Dąbrowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysławie Broniewskim, Marii Kownackiej, Annie Jantar, Irenie Jarockiej, Halinie Poświatowskiej czy Annie German.

Spotkanie przyciągnęło spore grono czytelników. Gościliśmy Panią dyrektor Biblioteki Publicznej w Ursusie Agnieszkę Proszowską, młodzież z LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego z opiekunami oraz miłośników książek Marioli Pryzwan. Spotkanie moderowała Anna Długołęcka - uczestniczka DKK. Wieczór poświęcony był Irenie Jarockiej. Autorka, opowiadając o jej życiu, wprowadziła wszystkich w niezwykły świat utalentowanej piosenkarki i jakże skromnego, dobrego, wrażliwego człowieka. „Wymyśliłam Cię: Irena Jarocka we wspomnieniach” to nie tylko książka biograficzna, to opowieści złożone ze wspomnień ludzi najbliższych Irenie Jarockiej, rodziny i przyjaciół, z którymi autorce udało się nawiązać stały kontakt.

Mariola Pryzwan z niezwykłą pasją opowiadała o trudnym dzieciństwie artystki, o jej pobycie we Francji, małżeństwach, latach, które spędziła w Stanach Zjednoczonych i jej wielkiej tęsknocie za ojczyzną. Nietrudno zauważyć, że poza suchymi faktami z życia piosenkarki, książka ta jest przepełniona emocjami. Podczas opowieści Marioli Pryzwan o życiu oraz niesamowitej osobowości Ireny Jarockiej w tle można było posłuchać jej piosenek zarówno w języku polskim jak i francuskim. Autorka zapytana, który z bohaterów jest jej najbliższy, odpowiedziała, że od lat zafascynowana jest postacią Anny German, która bardzo przypomina jej Irenę Jarocką. Podkreśliła, że każda książka ma inną historię, rysuje inną postać i ze wszystkimi jest emocjonalnie związana.

Kolejnym punktem spotkania była książka „Tylko mnie pogłaszcz: listy do Haliny Poświatowskiej”. Premiera książki odbyła się w październiku z okazji 50. rocznicy śmierci poetki. Po pół wieku spełniło się jedno z największych marzeń Haliny Poświatowskiej - listy trafiły do czytelników. Choć to nie pierwszy raz, gdy jako czytelnicy mieliśmy możliwość bezpośredniego wglądu w prywatny świat przeżyć artystów, jednak w przypadku korespondencji, dokumentującej uczucia dwojga nadwrażliwców (Haliny Poświatowskiej i Ireneusza Morawskiego) dziś czyta się ją jak najpiękniejszą opowieść.

Spotkanie dostarczyło wszystkim uczestnikom masę wzruszeń. Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 28 listopada. Tematem dyskusji będą książki: „Madonna w futrze” S. Ali oraz „Pikantne historie dla pendżabskich wdów” B.K. Jaswal.

Zapraszamy do galerii zdjęć