O wieku dojrzałym i obsesjach dyskutowały uczestniczki DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie
Tematem naszego spotkania w środę, 22 listopada, była powieść „Krivoklat” Jacka Dehnela oraz wywiady Justyny Dąbrowskiej zawarte w zbiorze „Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami”

„Krivoklat” to pierwsza omawiana na naszych spotkaniach książka autorstwa Jacka Dehnela. Powieść stanowi pastisz twórczości Thomasa Bernharda. W stosunku do stylu i dorobku wybitnego austriackiego pisarza, powieść Dehnela wypadła raczej blado. Nie on jedyny próbował naśladować unikatowy charakter dzieł mistrza. Oceny głównego bohatera, psychicznie chorego wandala dzieł sztuki w najsłynniejszych muzeach Europy, były podzielone. Powieść tworzona „na jednym oddechu” dla jednych była męcząca, dla innych wciągająca, jednak nie wzbudziła tyle emocji, co temat przemijania, który pojawił się praktycznie w każdym wywiadzie, przeprowadzonym przez terapeutkę, Justynę Dąbrowską.

„Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami” to zbiór wywiadów z wielkimi osobowościami ze świata nauki i sztuki. Uczestniczki DKK zwróciły uwagę na pytanie o wiek, które autorka książki zadawała swoim rozmówcom. Wiele osób uznało to za pytanie niepotrzebne i niewnoszące nic do rozmowy. Niektóre z czytelniczek miały też niedosyt informacji o rozmówcach Justyny Dąbrowskiej. Intencją autorki było bowiem raczej opisanie różnego podejścia do przemijania i śmierci, niż przedstawienie dorobku swoich rozmówców. Każda z osób wypowiadających się w wywiadach zasługiwała na osobną książkę, a niektórym z nich niejedną już poświęcono.

Następne spotkanie odbędzie się w środę, 6 grudnia. Będziemy dyskutować o książkach: "Stryjeńska. Diabli nadali" Angeliki Kuźniak oraz "Kolonia karna. Sceny z życia małżeńskiego" Tomasza Jastruna. Serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy do galerii zdjęć