Listopadowe spotkanie DKK w Bibliotece Niedźwiadek
We wtorek, 28 listopada, odbyło się spotkanie DKK w Bibliotece Niedźwiadek, na które licznie przybyli klubowicze. Lekturą, która towarzyszyła nam podczas tego spotkania, była książka o atrakcyjnie brzmiącym tytule "Madonna w futrze" autorstwa Sabahattina Ali.

Pierwsze fragmenty utworu to przede wszystkim rozważania, obserwacje i komentarze narratora na temat ludzkiej natury. Rzeczowy, ale odwołujący się do subiektywnych odczuć narrator – zwierza się czytelnikowi z pewnego zainteresowania kolegą z pracy, Raifem Efendim. Przedstawia go nam jako nieciekawego człowieka i jak większość ludzi, ocenia go po pozorach. Dopiero gdy odwiedza złożonego chorobą kolegę, obserwuje pełną dystansu i chłodu atmosferę domową, czuje, że Raif jest mu się bardzo bliski, a lektura jego dziennika przynosi odpowiedzi na wszystkie pytania.

Drugą część stanowi zapis życia Efendiego. Mężczyzna opisuje środowisko, w którym dorastał i pobyt w Niemczech w latach dwudziestych XX –go wieku. Sabahatti Ali znakomicie opisał atmosferę tamtych lat. Raif przeżył w Berlinie niezwykłą miłość. Była to najpierw miłość do kobiety przedstawionej na obrazie. Później w wyniku zbiegu okoliczności poznał bohaterkę tego portretu. Opowiada o wielkiej miłości do artystki i głębokim porozumieniu dusz, jakie między nimi się wytworzyło. Głównym wątkiem książki nie jest miłość, to historia poboczna - choć piękna. Pisarz pokazał samotność człowieka w kontekście społecznym, poszukującego zrozumienia, uciekającego w świat sztuki i marzeń. Książka bardzo mądra i bardzo aktualna w obecnych czasach, wywołała żywą dyskusję i silne emocje wśród uczestniczek spotkania. Druga z omawianych książek "Pikantne historie dla pendżabskich wdów" Balli Kaur Jaswal to lekka i pozornie przyjemna lektura. Mówi dużo o Hindusach, ich religii, tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem roli i pozycji pendżabskich kobiet w ich społeczności oraz ich życiu w Londynie. Kobiet, które chcą o sobie decydować, chcą kochać i być kochane, potrzebują akceptacji i niezależności.

Kolejne spotkanie odbędzie się 12 grudnia, tym razem będzie to wieczór z poezją.

Zapraszamy do galerii zdjęć