Śladem tanga Starej Gwardii…
Ostatnie w tym roku spotkanie DKK Biblioteki Skorosze, które odbyło we środę, 13 grudnia, zgromadziło niemal wszystkich uczestników klubu. Rozmowa dotyczyła dwóch wcześniej wybranych powieści: „Mężczyzna, który tańczył tango” Arturo Perez-Reverte oraz „Araf” Elif Safak.

Autor pierwszej z wymienionych książek to hiszpański dziennikarz i powieściopisarz, który na swoim koncie ma ponad trzydzieści pozycji książkowych i niewiele mniej nagród literackich. Artur Perez-Reverte z dużą dbałością o szczegóły i wręcz fotograficzną dokładnością opowiada historię dwojga ludzi, których dzieli niemal wszystko, a łączy - zmysłowa namiętność. Na drugim planie, nie mniej jednak ciekawe, pozostają rozgrywki prestiżowego meczu szachowego i szpiegowskiej afery. A nad tym wszystkim unoszą się nieśmiertelne dźwięki tanga Starej Gwardii. Książka przypadła do gustu czytelnikom klubu i wywołała ciekawą dyskusję.

Inaczej rzecz się miała w przypadku drugiej z omawianych pozycji. „Araf” to dzieło tureckiej powieściopisarki i felietonistki, uznawanej za najlepszą współczesną pisarkę. Niestety utwór większości nie spodobał się, wywołał zdziwienie i niezrozumienie zbytnią groteskowością, przerysowaniem postaci, ich absurdalnym wręcz wyzwoleniem i prawie całkowitym brakiem akcji. Czytając tę książkę, można odnieść wrażenie, że autorka próbuje w niej jedynie udowodnić wcześniej założoną tezę o konieczności odcięcia się od swoich korzeni i potrzebie kosmopolityzmu.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w środę, 24 stycznia, na godz. 18.00. Rozmawiać będziemy o najnowszej książce Zygmunta Miłoszewskiego „Jak zawsze” i edukacyjnym sukcesie Finów na podstawie poradnika „Fińskie dzieci uczą się najlepiej” Timothy D. Walkera.

Serdecznie zapraszamy!!!

Zapraszamy do galerii zdjęć