Zwyczaje świąteczne - lekcja biblioteczna w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 64
W piątek, 8 grudnia 2017 r., uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kamila Baczyńskiego klasy „O” przybyli do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 64.

Dzieci chciały się dowiedzieć, czy znajdą w zbiorach Biblioteki książki o obyczajach związanych ze świętem Bożego Narodzenia.

Oczywiście książki były już ustawione i tylko czekały, aby ktoś je zauważył, przeczytał, obejrzał, a najlepiej wypożyczył. Zastanawialiśmy się, co to za święta, z czego tak się mamy cieszyć i dlaczego świętujemy. Poznaliśmy Marię, Józefa i Jezusa, syna Bożego, który urodził się, by zbawić świat. Zobaczyliśmy szopkę biedniutką, zwierzęta, pastuszków i przybywających trzech króli - Melchiora, Kacpra i Baltazara. Omawialiśmy symbole świąteczne. Zwyczaj ubierania choinek przywędrował do nas z Niemiec i obecnie nie wyobrażamy sobie świąt bez choinki. Wigilijna kolacja jest bardzo uroczysta. Stół uroczyście ubrany i suto zastawiony przykuwa uwagę swoją różnorodnością: są tam śledzie, karp w galarecie, pierogi z grzybami, kluski z makiem i wiele innych. Opłatek jest najważniejszy- dzielimy się nim, składając życzenia. Podobno ten zwyczaj jest spotykany tylko w naszym kraju. W wieczór wigilijny do wielu domów przybywa św. Mikołaj i grzecznym dzieciom, czasami nawet dorosłym, wręcza prezenty, chyba że nie ma czasu i je podrzuca pod choinkę.

Tego wieczoru często w wielu rodzinach śpiewa się kolędy: „Lulajże Jezuniu” „Dzisiaj w Betlejem”. Święta Bożego Narodzenia są w Polsce niezwykle rodzinne i dlatego rodziny odwiedzają się, wspólnie spożywają posiłki wcześniej przygotowane, kolędują. Rodziny odwiedzają kościoły i podziwiają szopki.

Uczniowie uważnie słuchali i opowiadali o swoich świętach i zwyczajach panujących w ich rodzinnych domach. Chętnie zaśpiewali kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Było bardzo miło i uroczyście.

Zapraszamy do galerii zdjęć