„Wyspa łza” Joanny Bator i „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” Witolda Szabłowskiego tematem DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie
Ostatnie już w tym roku, przedświąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w środę, 20-ego grudnia. Uczestnicy byli bardzo ożywieni tematyką reportażu Witolda Szabłowskiego, natomiast głosy na temat powieści Joanny Bator były nieco podzielone.

Nabożny stosunek Turków do Atatürka, pruderyjna obyczajowość, dziwna historia zamachowca Ali Agcy, który w 1981 roku strzelał do papieża, kamienowanie kobiet - to tylko niektóre historie przedstawione przez Witolda Szabłowskiego w książce „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji”. Uczestnikom zbiór reportaży bardzo się podobał i sprowokował do poruszenia wielu tematów, jak np. prawa człowieka, demokracja czy kompleksy narodowe. Niektórzy nawet stwierdzili, że polska rzeczywistość niebezpiecznie zbliża się do tureckiej.

„Wyspa łza” Joanny Bator nie wzbudziła wielkiego entuzjazmu. Uczestnicy chwalili język autorki, umiejętność budowania metafor i ciekawych porównań. Książka nie odpowiadała im jednak pod względem treści. Na próżno doszukiwali się w niej informacji o Sri Lance, gdzie toczyła się akcja, na próżno też doszukiwali się samej akcji. Jedna z uczestniczek broniła książki. Opisy wyspy były bardzo obrazowe, a powieść nie musi pełnić roli przewodnika - argumentowała klubowiczka. Głosy były więc, jak zawsze, podzielone.


Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK w nowym roku, 10 stycznia. Będziemy dyskutować o „Dziennikach kołymskich” Jacka Hugo-Badera oraz „Pani Stefie” Magdaleny Kicińskiej.

Zapraszamy do galerii zdjęć