Zofia Stryjeńska - „księżniczka sztuki polskiej” - DKK Biblioteki Niedźwiadek
We wtorek, 9 stycznia, miało miejsce spotkanie DKK w Bibliotece Niedźwiadek. W kameralnym gronie dyskutowaliśmy o książce Angeliki Kuźniak „Stryjeńska: diabli nadali”.

Zofia Stryjeńska z domu Lubańska – polska malarka, grafik, ilustratorka, scenograf, żona Karola Stryjeńskiego, budziła podziw i zawiść. Autorka portretuje swoją bohaterkę w rozpaczliwej samotności, dotkliwym odizolowaniu od rzeczywistości i pokazuje jednocześnie, jak walczyła - czasem o resztki nonszalancji, czasami po prostu o byt, niekiedy o uznanie, ale przede wszystkim o miłość Karola Stryjeńskiego, o relację, w której kryły się obłęd i opętanie, wariackie próby przywiązywania do siebie mężczyzny oddalonego na kilka możliwych sposobów. Mimo że reportaż ten jest w gruncie rzeczy smutną opowieścią o wyobcowaniu artystki wszędzie będącej nie u siebie, tkwi w nim jednak potencjał innej natury.

Widowiskowe akcje mające ukazać ją jako złośliwą Zochę. Wylewanie z talerza zupy. Zabieranie kapelusza Boyowi-Żeleńskiemu. Malarka miała w sobie wiele goryczy, bo żyć w dwudziestoleciu międzywojennym i po drugiej wojnie światowej nie było jej łatwo. Pasje zawsze brały górę. Zofia Stryjeńska nie dała się pokonać wspomnianej prozie życia, na przekór której kompulsywnie tworzyła, wciąż zaznaczała wyraźną granicę między sobą a tą trudną rzeczywistością, w której ciągle coś było nie tak.

Książka spodobała się wszystkim uczestnikom spotkania. Zwrócono uwagę na umiejętność stworzenia historii pełnej życiowych dramatów i niespodziewanych zmian w życiu Stryjeńskiej. Kolejne spotkanie 30 stycznia br. Zapraszamy.

Zapraszamy do galerii zdjęć