Rodzinne kolędowanie w Bibliotece Gołąbki
W styczniowy wieczór w Bibliotece Gołąbki gościliśmy wielopokoleniowe rodziny naszych czytelników na kolędowaniu. Piękna tradycja śpiewania przy bożonarodzeniowej szopce rozpowszechniła się dopiero w XIX w., ale najstarsze polskie kolędy liczą już po 300 lat.

Spotkanie rozpoczęli najmłodsi czytelnicy od zaprezentowania dziecięcych pastorałek z gestykulacją obrazującą treść. Przedstawiona historia kolędowania była przeplatana wspólnym śpiewaniem przy akompaniamencie zespołu 3 skrzypaczek - wolontariuszek i fortepianu. Marcelina zagrała „Dzisiaj w Betlejem” na flecie poprzecznym. Wiele polskich kolęd zostało napisanych przez znanych poetów, a muzykę komponowali wielcy kompozytorzy. Piękną i wzniosłą kolędę „Bóg się rodzi” napisał Franciszek Karpiński, a Fryderyk Chopin zacytował w środkowej części scherza h-mol l op. 20 kolędę „Lulajże Jezuniu”.

Kolędami można opowiedzieć historię Polski od Powstania Listopadowego aż do naszych czasów. Znane są kolędy z 1939 roku – „Kolęda warszawska” czy „Lulajże Jezuniu na polskiej ziemi”. W obozie koncentracyjnym w Gusen powstała kolęda „Nie było miejsca dla ciebie”, a w stanie wojennym „Kolęda internowanych" Macieja Zembatego.

Spotkanie zakończyliśmy współczesną „Kolędą dla nieobecnych”, którą pięknie zaśpiewała Marta. Wszystkich miłośników kolęd zapraszamy do wspólnego świętowania i śpiewania już za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć