O współczesnym Magadanie i Polsce z czasów wojny podczas DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie
W środę, 10 stycznia, dyskutowaliśmy na temat biografii Stefanii Wilczyńskiej autorstwa Magdaleny Kicińskiej oraz reportażu o obwodzie magadańskim autorstwa Jacka Hugo-Badera.

„Pani Stefa” Magdaleny Kicińskiej to udany portret współpracownicy Janusza Korczaka, stworzony głównie na podstawie pamiętników i wspomnień jej byłych wychowanków oraz zachowanej korespondencji Stefanii Wilczyńskiej z przyjaciółką, Fejgą Lifszyc. Początkowo wydaje się, że strzępki informacji, doniesienia prasowe, wspomnienia pojedynczych osób - to za mało, by przedstawić tak skrytą, skromną i wycofaną osobę jak Stefania Wilczyńska, żyjącą praktycznie w cieniu Janusza Korczaka. Jej obraz wyłania się z książki stopniowo i przykuwa uwagę coraz bardziej, kreśląc portret nie tylko osobowościowy, ale i zawodowy głównej bohaterki. Kicińska przedstawia w swej książce nie tylko tytułową Stefę, obrazuje w niej również życie żydów w przedwojennej Polsce oraz funkcjonowanie instytucji opiekuńczych w tym okresie.


Podobną, choć nieco mniej entuzjastyczną reakcję wywołały „Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo-Badera. Jego podróż po Kołymie, codzienne rozmowy z napotkanymi mieszkańcami obozowych terenów, dawnych łagrów i okolic, przywołują na myśl przytoczony przez Swietłanę Aleksijewicz portret człowieka typu post-Sovieticus. Jego opisy są bardzo organiczne i sprawiają wrażenie nieco podkoloryzowanych, choć sądząc po podobnych obserwacjach takich autorów jak Barbara Włodarczyk, Igor Miecik czy Andrzej Stasiuk, jeśli mowa akurat o Rosji, nie trzeba przesadzać w opisach, by było egzotycznie i ciekawie. Hugo-Bader właściwie nic już nowego do spostrzeżeń innych nie wnosi, ale jego książka napisana jest bardzo lekkim stylem i dość szybko się ją czyta.


Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK BP Ursus już 31 stycznia o godz. 18.00. Tym razem odbędzie się prelekcja i dyskusja o kibucu na Grochowie.

Zapraszamy do galerii zdjęć