Kibuc Grochów tematem DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie
31 stycznia, w środę, członkini Stowarzyszenia im. Szymona An-skiego, Maria Cieśla, opowiedziała nam o grochowskim kibucu, po którym nie ma śladu, ale zachowały się wspomnienia dawnych kibucników.

Syjonistyczna osada rolnicza mieściła się na terenie dzisiejszego Osiedla Ostrobramska, będącego częścią Witolina. Powstała w 1919 roku, trzy lata po włączeniu Grochowa do Warszawy, z inicjatywy młodzieżowej grupy He-Chaluc. Działalność kibucu miała na celu przygotowanie do emigracji do Palestyny. Początkowo pracowało tam kilkanaście osób, które nie miały zbyt wiele wspólnego z uprawianiem roli. Z biegiem lat kibucników przybywało, a gospodarstwo rozwijało się coraz prężniej. W chwili rozpoczęcia wojny było tam ok. dwustu osób.

Uczestnicy spotkania pytali m. in. o działalność kibucu w czasie II wojny światowej, dostarczanie żywności do getta oraz udział kibucników w powstaniu w getcie. Obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację zdjęć Grochowa z początku XX wieku, w tym obszaru, na którym mieścił się kibuc, a także liczne zdjęcia jego mieszkańców. Interesujące było zestawienie fotografii współczesnych z historycznymi przedstawiającymi te same fragmenty obszaru Osiedla Ostrobramska.

Wszyscy uczestnicy spotkania dostali od Stowarzyszenia im. Szymona An-skiego broszury o Kibucu Grochów. Ogromnym zaskoczeniem było dla nas tak duże zainteresowanie tym tematem, nie tylko ze strony mieszkańców Ursusa, lecz również innych dzielnic Warszawy.


Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie. 14 lutego będziemy dyskutować o dwóch książkach: „Niskich łąkach” Piotra Siemona oraz „Wilku” Marka Hłaski.

Zapraszamy do galerii zdjęć