Spotkamy się w Honolulu - DKK Biblioteki Niedźwiadek
Tradycyjnie we wtorek, 30 stycznia br., odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Niedźwiadek, na które licznie przybyli klubowicze. Przyczynkiem do dyskusji były dwie książki: „Spotkamy się w Honolulu” Jerzego Sosnowskiego i „Sweetland” Michaela Crummeya.

W „Spotkamy się w Honolulu” jest wszystko, co powinno być w dobrej powieści: sprawna narracja, trochę tajemnicy, miękko rozwijająca się akcja i ładna polszczyzna.

Piotr – czterdziestopięcioletni dziennikarz, mężczyzna po przejściach, pozna i zrozumie sens i istotę miłości. Spotkanie z Romą, atrakcyjną i pociągającą siedemdziesięcioletnią kobietą, odmienia całe jego życie. Związek, który się między nimi rodzi, okazuje się zaskakujący: potężny, niewinny, a jednocześnie głęboko erotyczny. „Spotkamy się w Honolulu” to cudownie ciepła opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery.

Druga z omawianych powieści - „Sweetland” - to tytułowa wysepka, na której kilkudziesięciu mieszkańców żyje od pokoleń, z trudem wiążą koniec z końcem po zapaści nowofundlandzkiego rybołówstwa. Przyroda determinuje poczynania, kształtuje charaktery, decyduje o wykonywanej pracy, życiu lub śmierci. Za opuszczenie wyspy rząd proponuje sowitą rekompensatę. Jedynym warunkiem jest jednomyślna zgoda wszystkich mieszkańców na przeprowadzkę. Moses Sweetland, emerytowany latarnik sprzeciwia się opuszczeniu ukochanego miejsca. Autor nawiązuje tu do prawdziwych wydarzeń z historii Kanady dwudziestego wieku – rządowe limity na połów dorszy i odszkodowania za opuszczenie ziemi przodków rozpraszają całe społeczności Nowej Finlandii. Ta książka do łatwych nie należy, jest wypełniona po brzegi emocjami. Crummey pięknie opowiada, oszałamia czytelnika zarówno bogactwem treści jak i formy. Warta jest przeczytania i przemyślenia.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na 20 lutego, tematem dyskusji będą książki: „Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego i „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” Witolda Szabłowskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć