„Niskie łąki” Piotra Siemiona i „Wilk” Marka Hłaski podczas DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie
W środę, 14-ego lutego, tematem DKK były dwie polskie powieści. Jedna okazała się dla większości uczestników rozczarowująca, druga - odkrywająca na nowo talent wielkiego pisarza, Marka Hłaski.

O „Niskich łąkach” uczestnicy rozmawiali dość zgodnie. Ocenili powieść surowo, ale zarzuty były raczej jednakowe. Powieść chaotyczna, niespójna, mało wciągająca, pisana bez wyraźnego celu czy idei. Klubowiczom trudno było się zgodzić z pisanymi na okładce książki rekomendacjami.

„Wilk” Marka Hłaski wprowadził zdecydowanie lepszą atmosferę wśród uczestników. Język dziewiętnastoletniego wówczas pisarza przyniósł ulgę w czytaniu i utwierdził w przekonaniu, że czas spędzony na tej lekturze nie jest stracony. Nawet jeśli narracja młodego bohatera jest nieco naiwna, to klimat przedwojennej Warszawy oddany jest niezwykle sprawnie. Bogactwo przypisów, porównań i opisów ówczesnych realiów naprawdę przenosi nas do miejsca akcji, mimo że Hłasko pisał tę powieść już po wojnie, w latach pięćdziesiątych. Wszyscy zgodnie przyznali, że książka warta była publikacji. Szkoda, że jej maszynopis leżał tak długo w archiwum Ossolineum.


Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK BP Ursus już 14 marca, w środę, o godzinie 18.00. Naszym gościem będzie reportażysta, Mariusz Szczygieł.

Zapraszamy do galerii zdjęć