Biblioteka Publiczna w Ursusie obchodziła Światowy Dzień Kota
W sobotę, 17 lutego, w Czytelni Naukowej nr XIX odbyło się spotkanie pod hasłem „Kot z Ursusa”. Czytelnicy Biblioteki wzięli udział w konkursie na najciekawsze zdjęcie kota oraz w dyskusji z zaproszonymi gośćmi na co dzień zajmującymi się pomaganiem bezdomnym zwierzętom.

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem przez dyrektor Biblioteki Agnieszkę Proszowską wiersza Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”. Zaproszeni goście opowiedzieli o formach pomocy udzielanej bezdomnym i wolno żyjącym kotom w Warszawie i okolicach. Podkreślili, że zwierzęta te są częścią miejskiego ekosystemu i nie wolno ich przeganiać, utrudniać dostępu do schronienia, ani w żaden inny sposób krzywdzić.

Dorota Będkowska, lekarz weterynarii ze schroniska „Na Paluchu” opowiedziała czytelnikom o tym, jak ważna jest kastracja kotów. Ruja u kotki może pojawiać się 2-4 razy w roku. Rocznie może ona urodzić nawet kilkanaście kociąt. Schroniska i organizacje prozwierzęce są przepełnione, a chętnych do adopcji jest wciąż za mało. Ludzie najczęściej nie zdają sobie z tego sprawy i bezmyślnie dopuszczają do niekontrolowanego rozmnażania się kotów.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursus, Barbara Szymańczak opowiedziała nam o procedurze dokarmiania wolno żyjących kotów z ramienia urzędu, a Magdalena Sternik z tego samego Wydziału poinformowała o współpracy ze społecznymi opiekunami zwierząt.

Ilona Mlastek z Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt przytoczyła wiele sytuacji ratowania kotów, w których brała udział. Opowiedziała też o współpracy z Eko Patrolem i podkreśliła, podobnie jak poprzedniczki, potrzebę kastracji kotów jako najskuteczniejszej metody zapobiegania bezdomności. Uczestnicy spotkania opowiedzieli też o swoich domowych zwierzętach. Z sali padło wiele pytań odnośnie zdrowia i szczepienia kotów. Niektóre osoby przyniosły ze sobą album ze zdjęciami swoich pupili.


Na konkurs fotograficzny nadesłano 18 zdjęć kotów. Pierwsze miejsce zajął Andrzej Wabia i jego kot - Fredek. Podczas spotkania cały czas trwała zbiórka kociej karmy dla podopiecznych Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Ursus Urszuli Kierzkowskiej. Patronem medialnym był dwumiesięcznik „Kocie Sprawy” oraz dwutygodniki lokalne - „Flesch Mazowsza” i „Mocne Strony”.

Zapraszamy do galerii zdjęć