Lutowe spotkanie DKK w Bibliotece Niedźwiadek
We wtorek, 20 lutego br., przyjętym już zwyczajem w Bibliotece Niedźwiadek odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem poświęcone książce Witolda Szabłowskiego „Sprawiedliwi zdrajcy: sąsiedzi z Wołynia” i „ Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego.

Pierwsza z prezentowanych książek „Sprawiedliwi zdrajcy” to próba ukazania wołyńskiego ludobójstwa z punktu widzenia tych, którzy narażając własne życie, ratowali Polaków przed swoimi rodakami. Szabłowski podróżuje po Ukrainie i Polsce w poszukiwaniu ostatnich świadków tamtych wydarzeń. Dociera do ludzi, opowiadających mu niesamowite historie, które chwytają za serce, wzruszają, ale przede wszystkim każą się zastanowić nad tą opcją społeczeństwa, które w tak brutalny sposób postanowiło pozbyć się swoich sąsiadów w imię Ukrainy dla Ukraińców. ”Gdy jedni mordują, inni rzucają się, by ratować” – z lapidarności tego zdania wypływa całość przekazu książki Witolda Szabłowskiego. Doskonale podsumowuje „Sprawiedliwych zdrajców”, to po prostu świetnie napisana książka.

Kolejna pozycja „Jak zawsze” Z. Miłoszewskiego znanego z bestsellerowej trylogii kryminalnej z bohaterem Teodorem Szackim. Swoją najnowszą powieść autor nazywa „komedią narodowo-erotyczną”. To historia wielkiej miłości z historią Polski w tle. Główni bohaterowie – Grażyna i Ludwik, małżonkowie, których poznajemy w momencie, kiedy świętują 50. rocznicę swojego pierwszego zbliżenia, zostają przeniesieni w przeszłość, z powrotem do 1963 r. Autor przedstawia najpierw ich rozmowę, gdy podsumowują swoje życie, skarżą się na wiek, opowiadają o niespełnionych szansach, niewykorzystanych okazjach. Skok w przeszłość daje im szansę na ułożenie sobie życia inaczej. Gra dość ironiczna, pamięcią własną i pamięcią narodową. Co byśmy zrobili, gdybyśmy mogli jeszcze raz przeżyć swoje życie? My, prywatnie, i my jako Polacy… W naszym klubie książka przyjęta bez fajerwerków, ale też bez surowej oceny.

Kolejne spotkanie DKK planujemy 13 marca, tym razem tematem dyskusji będą następujące pozycje: „Tu mówi Polska. reportaże z Pomorza” Cezarego Łazarewicza i „Siostra Zygmunta Freuda” Goce Smilevskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć