Blaski i cienie życia Zofii Stryjeńskiej – tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Skorosze
W środę, 21 lutego, odbyło się kolejne spotkanie DKK w Bibliotece Skorosze. Tym razem na warsztat zostały wzięte: „Zofia Stryjeńska: diabli nadali” autorstwa znanej biografistki Angeliki Kuźniak oraz najnowsza książka zdobywcy Nagrody Bookera, Salmana Rushdiego pt.: „Złoty dom Goldenów”.

Pierwsza z wymienionych pozycji poświęcona została Zofii Stryjeńskiej, malarce, graficzce, ilustratorce, a także autorce poradnika wydanego pod pseudonimem profesor Hillar. Z książki wyłania się portret osoby o wielkim potencjale, piekielnie inteligentnej, błyskotliwej, z osobliwym poczuciem humoru. Angelika Kuźniak stworzyła biografię Stryjeńskiej wykorzystując liczne materiały źródłowe, w tym pamiętniki i wspomnienia, a także reprodukcje jej wielu prac. Książkę czyta się znakomicie, szczególnie te fragmenty gdy głos zabiera sama bohaterka.

Biografia malarki bardzo się spodobała uczestniczkom spotkania, wzbudziła wiele emocji oraz długą i interesującą dyskusję na temat życia i twórczości artystki.

Niestety dzieło Rushdiego, choć przez niektóre czytelniczki uznane za ciekawe, nie cieszyło się już takim zainteresowaniem. Okazało się trudne i, by tak rzec, zbyt przegadane, chociaż porusza wiele problemów współczesnego świata: od tożsamości narodowej, religijnej i płciowej, przez prawdę i kłamstwa w życiu prywatnym i społecznym, po sprawy bezpieczeństwa oraz przestępczości i wiele innych.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 21 marca, środa, na godz. 18.00. Rozmawiać będziemy o książkach: „ Perełka” noblisty Patricka Modiano oraz „Ruiny przeszłości” Chrisa Bohjaliana.

Serdecznie zapraszamy!!!

Zapraszamy do galerii zdjęć