„Narzeczona Schulza” Agaty Tuszyńskiej oraz „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera.
W środę, 9 maja uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki mieli okazję podyskutować o dwóch skrajnie różnych książkach. Obie pozycje budziły w nich emocje, choć biografia Juny, czyli Józefiny Szelińskiej – nieporównywalnie większe.

„To najsmutniejsza książka, o jakiej do tej pory dyskutowaliśmy” - stwierdziła jedna z uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki. „Ale za to świetna” – dodała po chwili. I rzeczywiście książka autorstwa Agaty Tuszyńskiej nikogo nie pozostawia obojętnym. Bruno Schulz przedstawiony jest oczami swojej dawnej narzeczonej – Juny – która wspierała go w karierze i w życiu. Tytułowa narzeczona była autorką przekładu "Procesu" Franza Kafki na język polski, mimo że oficjalnie za autora tłumaczenia podawał się Bruno Schulz (w rzeczywistości dokonał on jedynie drobnej korekty przetłumaczonego tekstu). Wspomnienia bohaterki ukazują świat młodopolskiej bohemy, relacje pisarza z wybitnymi postaciami modernizmu, a także jego związek z prowincjonalnym Drohobyczem.


„Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” Mellerów to „lekkostrawna” aczkolwiek, zdaniem jednej z uczestniczek spotkania, niezbyt ambitna książka na temat kraju odwiedzanego przez coraz większą liczbę Polaków. Gruzini są trafnie opisani, jednak bardziej przez pryzmat przebywających u nich turystów niż z perspektywy reportera – czego spodziewała się jedna z klubowiczek. Książka wywołała ciekawą dyskusję na temat Gruzji, którą odwiedziły dwie uczestniczki spotkania. Mimo że były tam w czasach byłego Związku Radzieckiego, wspomnienia i spostrzeżenia miały podobne do autorów książki.


Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK BP Ursus 20 czerwca o godz. 18.00 w Czytelni Naukowej nr XIX. Tematem dyskusji będą dwie książki: „Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej” Iwony Kienzler oraz „Król” Szczepana Twardocha.

Zapraszamy do galerii zdjęć