70-lecie Biblioteki Publicznej w Ursusie
Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy obchodziła 10 maja swoje święto. Uroczystość ta odbyła się w Ośrodku Kultury "Arsus" mieszczącym się przy ulicy Traktorzystów 14.

Gala poprowadzona była przez panią dyrektor Biblioteki Agnieszkę Proszowską oraz zastępcę – Lidię Romanowską. Uroczystość została rozpoczęta prezentacją o założycielach Biblioteki oraz jej siedemdziesięcioletniej historii, która minęła jesienią ubiegłego roku. Przedstawiono, jak zmieniała się na przestrzeni lat oraz jakie nagrody zdobyła (m.in. Nagroda im. Kierbedziów, Medal Pro Masovia) dzięki ciągłemu rozwojowi i doskonaleniu się. Przykładem takiego rozwoju jest udział Biblioteki w międzynarodowych projektach unijnych takich jak Readcom, Moja mała twórczość czy Lifelong Readers. Ponadto Biblioteka posiada bogatą ofertę zajęć edukacyjnych dla lokalnej społeczności w każdym wieku: Dyskusyjne Kluby Książki, spotkania autorskie, wolontariat, zajęcia plastyczne, kursy komputerowe, lekcje biblioteczne, Klub Gier Planszowych, Kluby Małego Czytelnika czy Klub Szachowy. Mottem biblioteki jest: Pomagamy zrozumieć świat.

Pani Agnieszka Proszowska podziękowała także Uniwersytetowi Trzeciego Wieku za długą i owocną współpracę i podkreśliła, że Biblioteka jest miejscem przyjaznym seniorom. W Bibliotece przy Plutonu Torpedy w każdy wtorek w godzinach porannych czynny jest Cyfrowy Punkt Wsparcia Seniora. Poza stałymi regularnymi zajęciami, dyrektor Biblioteki zaprosiła czytelników znajdujących się na widowni na nadchodzące wydarzenia – Noc Bibliotek (9 czerwca) oraz Lato w Bibliotece, które będzie trwało przez cały okres wakacyjny. O planach Biblioteki wypowiedział się także burmistrz Wiesław Krzemień. Zapowiedział on budowę nowego domu kultury, gdzie również znajdzie się miejsce dla kolejnej filii Biblioteki.

Biblioteka tego dnia obchodziła także Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W związku z tym kluczowym punktem programu było przedstawienie i nagrodzenie awansami zawodowymi poszczególnych bibliotekarzy. Z ust pani dyrektor padły ciepłe słowa i podziękowania dla pracowników, którzy każdego dnia troszczą się o czytelników oraz dbają o popularyzację czytelnictwa.

Następnie w programie znalazło się rozdanie nagród laureatom konkursów prowadzonych przez Bibliotekę. Pierwszym z nich był Ogólnopolski Konkurs Słoneczna Zakładka, której tematem w tej edycji była "Biblioteka marzeń". Wyłonionych zostało 27 laureatów w 9 kategoriach oraz przyznano 14 wyróżnień. Wręczono także nagrody dla zwycięzców tegorocznej grywalizacji na Czytelnika Roku 2018.

Serdeczne podziękowania otrzymali również wolontariusze za swoje zaangażowanie w pomoc innym oraz uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki.

Punktem kończącym uroczystość był występ artystów, którzy zaprezentowali utwory operetkowe i operowe. Następnie wszyscy czytelnicy i bibliotekarze biorący udział w uroczystości udali się na poczęstunek przygotowany po zakończeniu gali.

Zapraszamy do galerii zdjęć