„Nowe niebo” w DKK Biblioteki Niedźwiadek
We wtorek, 5 czerwca 2018 r. Dyskusyjny Klub Książki działający w Bibliotece Niedźwiadek spotkał się, by omówić wcześniej wybrane książki: „Miłość” Ignacego Karpowicza i „Nowe niebo” Hanny Cygler.

Dyskusję rozpoczęliśmy od książki „Miłość”, która mimo pięknego tytułu nie przypadła klubowiczom do gustu. Książka dzieli się na rozdziały „Piękno”, „Prawda” i „Dobro”, którym towarzyszą niezatytułowane części, stanowiące coś w rodzaju pamiętnika. Część o pięknie odpowiada porządkowi historycznemu, część o prawdzie – futurologicznemu, część o dobru – uniwersalistycznemu. Autor czyni chytre zabiegi i z tych zupełnie różnych opowieści szyje jedną powieść o homofobii. Chociaż książka Ignacego Karpowicza nas nie zachwyciła, wyzwoliła bardzo burzliwą dyskusję.

Kolejnym punktem spotkania była książka Hanny Cygler, a właściwie Anny Kanthak, „Nowe niebo”. Mieliśmy okazję poznać autorkę podczas wieczoru autorskiego. Cygler pisze powieści obyczajowe, których akcja rozgrywa się zarówno współcześnie, jak i w minionych dekadach. Tym razem autorka zabiera nas do Winony w Ameryce. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Matylda Halman stawia wszystko na jedną kartę i wraz z osieroconymi przez brata dziećmi emigruje za ocean, gdzie wcześniej osiedliło się wielu Kaszubów. Życie nie oszczędza rodziny Halmanów, zderzenie z nową rzeczywistością jest twarde, jednak ani Matylda, ani jej podopieczni się nie poddają. Walczą o lepsze życie, choć jego ścieżki są kręte i pełne wybojów. Lektura ta urzekła klubowiczów każdym ze swych aspektów, począwszy od samej inteligentnej osi wydarzeń, poprzez kreację literackiego świata, a na bohaterach i kierującymi ich losami emocjach, skończywszy. Polecamy !!!

Zapraszamy na kolejne spotkanie 26 czerwca, dyskutować będziemy o książce Manueli Gretkowskiej „Na linii świata”.

Zapraszamy do galerii zdjęć