Noc Bibliotek "Kosmiczna Biblioteka"
Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Ursusie rozpoczęła się w sobotę, 9 czerwca 2018 r. o godz. 18. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Kosmiczna Biblioteka”, gdyż tegorocznym tematem przewodnim naszej imprezy był kosmos w przeróżnych odsłonach.

Początek tej niezwykłej nocy dla każdego odwiedzającego nas gościa wiązał się z degustacją kosmicznego eliksiru oraz wymyśleniem marsjańskiego przywitania. Następnie czytelnicy przechodzili do Klubu Malucha, gdzie czekało na nich pierwsze zadanie. W ramach konkursu goście zamieniali się w kosmicznych graczy, którzy muszą przemierzyć kosmos w poszukiwaniu odpowiedzi na liczne pytania. Odpowiedzi na nie umożliwią im zaś powrót na macierzystą planetę. Na uczestników czekało również dodatkowe zadanie, które należało wykonać, aby finalnie zdobyć laur zwycięstwa a tym samym nagrodę ;)
Na każdym etapie gry na uczestników czekały zagadkowe koperty. Pierwsza z nich, w Klubie Malucha, zawierała informacje o „zadaniu plastycznym”. Z kuli stojącej na stole każdy losował karteczkę z numerkiem, za którym krył się przedmiot, który należało narysować na brystolu.

Po zaliczeniu zadania gracz przechodził dalej, do BD 64, gdzie już czekała na niego kolejna koperta – tym razem z „zadaniem literackim”. Gracze w tej konkurencji musieli się już trochę więcej napracować. Każdy uczestnik wymyślał bowiem wiersz o podróży w kosmos!

Trzecia koperta mówiła o „wyzwaniu manualnym”. Cała zabawa odbywała się w Czytelni Naukowej, w której na naszych graczy czekały materiały potrzebne do wykonania kolejnego zadania – zbudowania rakiety! Ostatnia, czwarta koperta, zawierała najwięcej treści. Każdy zawodnik miał do wyboru aż trzy wyzwania: puzzle, połączenie obrazków z przypisami oraz grę planszową. Gracze układali puzzle z Łajką, Mikołajem Kopernikiem czy z Jurijem Gagarinem. Gracz, który wybrał grę planszową, musiał zmierzyć się w niej z potężnym kosmitą WiemWszystkoNajlepiej.
Na najbardziej wytrwałych na mecie naszej zabawy czekały liczne i wyjątkowe nagrody!

W naszej bibliotecznej zabawie wzięło udział prawie sto osób, przychodziły całe rodziny, osoby młode i starsze, zarówno te, które czytają sporo, jak i te, które czytają trochę mniej ;) Biblioteka Publiczna w Ursusie w tym roku wzięła udział w Nocy Bibliotek po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że stanie się to odtąd naszą tradycją.

Zapraszamy do galerii zdjęć