Wieczór autorski z Ałbeną Grabowską
We wtorek 4 września br. w Bibliotece Niedźwiadek w ramach DKK odbyło się spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską.

Pisarka z wykształcenia jest lekarzem, specjalizuje się w neurologii i epileptologii, prywatnie jest mamą trójki dzieci, bułgarskim korzeniom zawdzięcza swoje wyjątkowe imię. Zadebiutowała w 2010 roku książką „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Jak sama mówi, to przypadek sprawił, że zaczęła pisać. "To nie było planowane. Moje dzieci nie są związane z Bułgarią tak jak ja, stąd pomyślałam, że zapiszę swoje wspomnienia i zrobię prezent mojej rodzinie. Znajomy pomógł mi zrobić z tego książkę, stwierdził, że jest to dobrze napisane i namówił mnie, abym spróbowała to wydać. I udało się."

Następnie Ałbena Grabowska zaczęła pisać dla dzieci, a dopiero potem droga pisarska poprowadziła ją w stronę powieści dla dorosłych. Sławę przyniosła jej trylogia „Stulecie Winnych”. To opowieść o losach rodziny Winnych z pobliskiego Brwinowa, rozgrywająca się na tle prawdziwych wydarzeń historycznych XX w. Mimo że główni bohaterowie są fikcyjni, to żyją wśród postaci historycznych, takich jak rodzina Lilpopów, Iwaszkiewiczów czy Wierusz-Kowalskich. Pisarka przyznaje, że obecność postaci historycznych bardzo uwiarygadnia postacie fikcyjne, że to był największy atut. Na pytanie, jak tworzy swój warsztat literacki, odpowiedziała, że pisze tylko wtedy, gdy jest sama, a dzieci są np. w szkole, nie ma żadnych rytuałów.

Zapytana o plany na przyszłość, zdradziła, że we wrześniu ukażą się opowiadania o rodzinie Winnych, potem książka dla młodzieży – jest już znany tytuł: „Nowy świat”, natomiast kolejnym pomysłem jest saga o lekarzach. Autorka „Stulecia Winnych” szybko dała się poznać jako osoba niezwykle serdeczna i z pewnością jeszcze nieraz twórczo nas zaskoczy.

Zapraszamy do galerii zdjęć