Najważniejsze jest życie!
„Mirabelka –kiełkująca historia w 100licy” to książka autorstwa Cezarego Harasimowicza, która napisana została z myślą o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Historię Warszawy opowiada drzewo – mirabelka – które naprawdę rosło przy ulicy Nalewki 24.

W poniedziałek, 08.10.2018 roku, spotkaliśmy się w Bibliotece Gołąbki na warsztatach wielopokoleniowych poświęconych wspomnieniom i analizie wydarzeń sprzed lat. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od refleksji na temat drzew. Oczywiście z pomocą przyszła nam książka Petera Wohllebena pt. „O czym szumią drzewa”. Okazało się, że drzewa mogą nam przekazać wiele informacji.
Październik to czas wielkich zmian, jeśli chodzi o piękną szatę drzew. Losy Polski też wielokrotnie się zmieniały, a bieg historii przybierał różne kierunki. Uczestnicy spotkania zauważyli jednak, że są rzeczy stałe i niezmienne jak np. prawo do życia. W „Mirabelce” wspomniane są bardzo trudne czasy wojny, podczas której drzewko rosło na terenie Warszawskiego Getta. Było więc świadkiem wielu tragicznych wydarzeń, jak również bohaterstwa i odwagi pani Ireny Sendler, która ratowała życie dzieci żydowskich.
W naszej bibliotece jest wiele biografii i wspomnień takich wspaniałych Polaków. Wielu z nich ma swoje drzewko pamięci w Jad Waszem oraz Medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Ostatnią część warsztatów poświęciliśmy na zrobienie wspólnego drzewa i listków z naszych dłoni na pamiątkę mile spędzonych chwil.

Zapraszamy do galerii zdjęć