Ostatnie spotkanie DKK na Skoroszach
19 grudnia odbyło się ostatnie w 2018 roku spotkanie DKK Biblioteki Skorosze. Omówiliśmy dwie książki: „Siłę” Naomi Alderman oraz reportaż o Tajlandii: „Człowiek w przystępnej cenie” Urszuli Jabłońskiej.

Książki wzbudziły wiele emocji uczestniczek spotkania. Głosy były podzielone. Jeżeli chodzi o pierwszą książkę, kanwą jest dziwna zdolność młodych dziewczyn do rażenia prądem przez dotyk, dzięki uruchomieniu się zwoju pod obojczykiem. Kobiety dostają niebywałą siłę i mszczą się na mężczyznach, którzy się nad nimi znęcali. Niestety „epidemia” się rozszerza i posiadaczki niezwykłej mocy zaczynają używać jej dla zabawy - znęcania się także nad niewinnymi mężczyznami. Oczywiście ta sensacyjna akcja jest tylko pretekstem do ukazania przez autorkę mechanizmów współczesnego świata, np. jak rodzi się przemoc: „Mężczyźni są rozzłoszczeni i przestraszeni, a wtedy łatwo o różne wydarzenia”; „…te kobiety robią to, bo mogą, bo nic nie stanie im na przeszkodzie.”, jak zdobywa się władzę, jak powstają sekty i skąd biorą się nowi guru religijni, pokazuje, do czego zmierza ten świat. Najbardziej ogólna konkluzja po przeczytaniu książki „Siła” brzmi: kto ma siłę, władzę i pieniądze – ma wszystko, może robić, co chce i nikt go za to nie ukarze.
Reportaż o Tajlandii wzbudził szok, ponieważ pokazał kulturę o lata świetlne odmienną od europejskiej: totalne bezprawie, poniżające i upokarzające sposoby zarabiania na życie, wyzysk, kłamstwa, prostytucję, porwania ludzi do darmowej pracy, handel ludźmi. Zdziwienie wzbudziły również niektóre codzienne obyczaje Tajów oraz ich życie „duchowe”, wiara w duchy, magię.

Zapraszamy do galerii zdjęć