Pierwsze spotkanie DKK w Nowym Roku 2019
W dniu 8 stycznia 2019 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Niedźwiadek. Tym razem pod dyskusję klubowiczów zostały poddane następujące pozycje: „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak i „Pół życia” Mats Strandberg.

Książka „Służące do wszystkiego” przybliża losy dziewcząt z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. W początkach XX wieku w Warszawie służąca – to najpopularniejszy zawód dla kobiet. Służba domowa w Królestwie Polskim stanowi 30% wszystkich zatrudnionych z czego kobiety stanowią 80%. Joanna Kuciel-Frydryszak przybliża ich życie, przypatruje się warunkom w jakich musiały żyć, zagląda do „służbówki”, obserwuje je przy kuchennej pracy oraz opisuje czym się zajmują, gdy mają „wychodne”. Książka „Służące do wszystkiego” to także opowieść o stosunkach klasowych oraz a może przede wszystkim o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. Książka napisana bardzo solidnie, autorka wykonała ogromną pracę. Świetna lektura.

„Pół życia” to saga rodzinna, opowieść o życiowych kłamstwach, o rodzinnym wstydzie i o tym, jak mało o sobie wiemy, choć jesteśmy dla siebie najbliżsi. Autor cofa się do lat pięćdziesiątych minionego stulecia, by rozważyć skomplikowany związek uczuciowy trójki bohaterów i wskazać, jak obłudne życie można wieść, umacniając się w pozorach i grzęznąc w męczących kłamstwach. Bohaterka powieści dowiaduje się o wielu problemach zbyt późno, ponieważ była skupiona na sobie i nie zauważała rodzinnego dramatu.
Uczestnikom spotkania podobała się wyraźna w tej historii ascetyczność w wyrażaniu uczuć, surowość klimatu i charakterów wynikających z mentalności Skandynawów. Lektura „Pół życia” to inteligentna powieść z niejednym przesłaniem, warta poznania.

Zapraszamy do galerii zdjęć