Strzępy cynamonowe Aglai Janczak
W środę 9 stycznia 2019 r. w Czytelni nr XIX odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Wykaz słów wymyślonych”. Naszym gościem była Aglaja Janczak.

Poetka, księgarka, pracuje również jako redaktor. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutowała w „Toposie” w 2007 r. Jest laureatką kilkunastu konkursów i turniejów poetyckich (m.in. XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki 2017, XI OKP „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka 2017, „Hymn zachwytu” 2017 r., Literaturomanii organizowanych przy okazji Festiwalu Nagrody Literackiej Gdynia, Manifestacji Poetyckich w Warszawie). Jej teksty były publikowane pod nazwiskiem Joanna Herman i pseudonimem Aglaja Janczak w czasopismach literackich („Autograf”, „Topos”, „Lampa”, „Bliza”). Autorka tekstów piosenek do spektakli teatralnych dla dzieci (sztuki w teatrach: Baj Pomorski w Toruniu, Miniatura w Gdańsku, Olsztyński Teatr Lalek, Białostocki Teatr Lalek i in.). Jej teksty były dwukrotnie czytane jesienią 2017 r. w Radiu Gdańsk i publikowane w sieci (na portalu Ośrodek Postaw Twórczych „Helikopter” i gender.pl).

Aglaja Janczak zaprezentowała przekrój swojej twórczości - poezji i prozy poetyckiej. Jak sama zaznaczyła, po kilkuletniej absencji literackiej wróciła do pisania i tworzy „strzępy cynamonowe”, które są jak ciasto – muszą mieć odpowiednią formę, odpowiednią ilość składników, odleżeć i dojrzeć.
Autorka zapowiedziała wydanie swojej debiutanckiej książki jeszcze w tym roku. Trzymamy kciuki!

Zapraszamy do galerii zdjęć