„Urobieni. Reportaże o pracy” tematem DKK Oddziału „Czechowice”
W środę, 23 stycznia, odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy dyskutowali o trudnych warunkach polskiego rynku pracy. Temat okazał się bardzo szeroki, towarzyszyła mu jednak smutna konkluzja: rodacy rodakom zgotowali ten los.

Polacy przepracowują rocznie 1928 godzin, dla porównania - Niemcy – tylko 1363.

W reportażu Marka Szymaniaka przedstawione zostały najważniejsze problemy obecnego rynku pracy w Polsce: bezrobocie, outsourcing, brak jawności płac, mobbing, obcinanie premii, trudne warunki pracy, umowy śmieciowe, przymus zakładania własnej działalności, niskie płace, emigracja zarobkowa i praca „na czarno”.

Autor sam jest dziennikarzem z kilkuletnim stażem pracy, który nigdy nie był zatrudniony na etat. Jego pokolenie - mówi w jednym z wywiadów - nawet nie wie, że umowa o pracę to normalne warunki pracy. Brak stabilności finansowej i składek emerytalnych stał się dla młodych ludzi codziennością.

„Urobieni. Reportaże o pracy” to debiut Marka Szymaniaka, dziennikarza i reportera, publikującego m.in. w TVN24, „Dużym Formacie” i „Newsweek Polska”.

30 stycznia, w środę, odbędzie się spotkanie z autorem tego wciągającego, zatrważającego reportażu o codzienności polskiego rynku pracy.

Zapraszamy do galerii zdjęć