Spotkanie autorskie z Markiem Szymaniakiem
30 stycznia, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Oddziału „Czechowice”, odbyło się spotkanie z reportażystą, Markiem Szymaniakiem, autorem książki „Urobieni. Reportaże o pracy”. Ten ważki temat przyciągnął wielu zainteresowanych, wywołał ogromne poruszenie i zmotywował do refleksji o wzajemnym traktowaniu.

Marek Szymaniak jest dziennikarzem i reporterem. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Polską Szkołę Reportażu. Publikował m.in. w TVN24, Dużym Formacie, Newsweek Polska a także w gazetach wydawnictwa Polskapresse. Jest dwukrotnym finalistą konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz dwukrotnym finalistą Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej m.in. za debiutancką książkę „Urobieni. Reportaże o pracy” Wydawnictwa Czarne.

Podczas spotkania reporter opowiedział o swojej pracy nad książką, a także rozwiązaniach systemowych, które mogłyby wzmocnić kontrolę państwa nad patologią w polskim biznesie. Bohaterowie „Urobionych” są ofiarami bezduszności wolnego rynku, bezradności Państwowej Inspekcji Pracy oraz związków zawodowych.

Polska po 1989 roku przyjęła neoliberalny system gospodarczy, w którym rola państwa jest bardzo ograniczona. Każdy pracownik jest więc zdany sam na siebie, co tworzy liczne patologie na rynku pracy.

Autor opowiedział również o swoich doświadczeniach zawodowych, a także reakcjach, z którymi się spotkał po wydaniu „Urobionych”.

Zapraszamy do galerii zdjęć