Średniowieczna Europa i współczesna Ameryka na kwietniowym spotkaniu DKK w Bibliotece Gołąbki
Na spotkaniu DKK, które odbyło się 01.04.2019 roku w Filii Gołąbki, zostały omówione książki „Harda” Elżbiety Cherezińskiej oraz „Księgarenka w Big Stone Gap” Wendy Welch.

Pierwsza z nich poświęcona była Świętosławie – odważnej i ambitnej córce Dobrawy i Mieszka I, której losy zostały zaprezentowane na tle barwnej średniowiecznej panoramy rozciągającej się od Rusi przez Polskę i Rzeszę Niemiecką po Skandynawię i Anglię. Czytelnik mógł zagłębić się w gęstwinie politycznych machinacji, bezwzględnych walk, łupieżczych najazdów i podstępnych knowań, a przy tym podziwiać, jak pewnie po tym gruncie stąpała tytułowa bohaterka, a także jej ojciec – obecnie nieco zapomniany, a przecież zasługujący na najwyższą uwagę twórca państwa polskiego – książę Mieszko.
Druga z książek przeniosła uczestników spotkania do położonego współcześnie na wschodzie Stanów Zjednoczonych górskiego miasteczka, w którym autorka książki i jej szkocki mąż założyli antykwariat. Tytułowa księgarenka stała się nie tylko ich azylem i miejscem pracy, ale także ośrodkiem, wokół którego zogniskowało się życie miejscowej społeczności. Ludzie przychodzili tam, aby kupić bądź sprzedać książki, wypić kawę i pogawędzić, spędzić czas na warsztatach rękodzieła czy wziąć udział w wydarzeniach artystycznych. Nie sposób było oprzeć się przy tym wrażeniu, że podobną rolę w naszej rzeczywistości zaczęły spełniać lokalne biblioteki, a z wieloma problemami, z jakimi musieli zmierzyć się właściciele księgarenki, zetknęli się również bibliotekarze.

Zapraszamy do galerii zdjęć