Spotkanie z wyobraźnią czyli autorka książek dla dzieci - Zofia Stanecka w Filii „Niedźwiadek”
W poniedziałek, 8 kwietnia 2019r., w Filii „|Niedźwiadek” miało miejsce spotkanie autorskie z Zofią Stanecką, na które przybyły dzieci z Przedszkola nr 219 „Niezapominajka”, a także najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami.
Na wstępie kierownik Filii „Niedźwiadek” – Iwona Rogowska - przywitała zgromadzone dzieci, nauczycieli, opiekunów, a przede wszystkim wybitną autorkę.
Zofia Stanecka jest znakomitą autorką książek dla dzieci. Autorka nie boi się poruszać trudnych zagadnień. Z humorem i szacunkiem do danego tematu tworzy wspaniałe opowieści, które bawią, niekiedy wzruszają, a na pewno cieszą się wielkim zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci jak i rodziców. Zofia Stanecka napisała wiele książek dla dzieci m.in. stworzeniach fantastycznych, np. o trollach, jak i o postaciach realistycznych, np. słynna seria o Basi, poprzez którą najmłodsi czytelnicy mogą zrozumieć i poradzić sobie z problemami jakie spotykają je w życiu codziennym. Książki autorki są nie tylko doskonałą lekturą na dobranoc, ale przede wszystkim stanowią doskonały pretekst do rozmów z dzieckiem na bardzo ważne tematy.
Podczas spotkania licznie zgromadzona widownia mogła poznać tajemnicę pisania książek, a także dowiedzieć się, gdzie powstają najlepsze pomysły na ich napisanie. Autorka w bardzo przyjazny sposób opowiadała o swojej pracy, tym samym rozbudzając w dzieciach wyobraźnię. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w dyskusji zadając mnóstwo pytań, na które uzyskiwały zawsze szybką, mądrą, a czasem zabawną odpowiedź.
Podczas spotkania Zofia Stanecka czytała dzieciom fragment swojej książki „Basia: wielka księga” dzięki czemu szybko nawiązała kontakt z małymi czytelnikami. Dzieci dowiedziały się, że pomysły na napisanie książki mogą powstać w każdej sytuacji i w każdym miejscu: na spacerze, podczas gotowania czy w wannie. Jednak, żeby książka była dobrze napisana, autor musi mieć doskonały węch, wzrok, słuch, a także dotyk. Tylko dzięki rozbudzonym zmysłom jest w stanie rozbudzić wyobraźnię i przekazać czytelnikom szczegóły opisywanej sytuacji. Zofia Stanecka porównała głowę człowieka do garnka z zupą pomidorową, która aby smakowała, musi mieć dodane odpowiednie składniki: pomidory lub koncentrat, ryż lub makaron czy warzywa i przyprawy. Tak samo jest z głową autora, aby napisać książkę musi najpierw „wrzucić” do niej pomysły, a następnie przelać je na papier.
Na zakończenie przedszkolaki podziękowały autorce za bardzo ciepłe i pouczające spotkanie wręczając bukiet kwiatów. Każdy z uczestników cieszącego się ogromna popularnością spotkania otrzymał od autorki autograf. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i dzięki niemu dzieci zrozumiały, że zawód autora nie jest taki łatwy, jakby się mogło wydawać.

Zapraszamy do galerii zdjęć