Dwa obrazy miłości
Na kolejnym wtorkowym spotkaniu, Dyskusyjny Klub Książki Biblioteki Niedźwiadek omawiał dwie pozycje literackie. Pierwszą była książka Irene Spencer - „Żona mormona”, drugą współczesny romans „Inna kobieta”, duetu autorek – Katarzyny Troszczyńskiej i Karoliny Głogowskiej.

„Żona mormona” stanowi swoistą relację z życia w poligamicznym małżeństwie z członkiem Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Irene Spencer opowiada w swojej książce, jak wyglądało życie w związku z jednym z braci Le Baronów, założycieli fundamentalistycznego odłamu religii mormońskiej. Nie jest to lektura łatwa, bo i codzienne życie w charakterze jednaj z dziesięciu żon nie jest tym, co moglibyśmy nazwać "życiem usłanym różami”. Irene jest matką trzynaściorga dzieci, w czasach, kiedy była członkinią kościoła mormońskiego wielokrotnie musiała zmagać się z niemal skrajnym ubóstwem, przenosić się ciągle z miejsca na miejsce i kolejny raz zaczynać od zera, zapewniając dom i organizując życie nie tylko sobie i swoim dzieciom, ale także pozostałej licznej rodzinie (kolejnym żonom i ich potomstwu). Nie było jej także łatwo pogodzić się z faktem, iż długi czas musiała ukrywać to, że jest mężatką, gdyż amerykańskie prawo nie zezwala na związki poligamiczne. Co za tym idzie, rodziny mormońskie miały utrudniony dostęp do opieki medycznej, a także wszelkiej opieki społecznej i środków finansowych, jakimi państwo mogłoby wspomagać te wielodzietne rodziny. Posiadanie licznego potomstwa nie pozostało również bez wpływu na stan zdrowia autorki, która w wieku trzydziestu kilku lat była już matką trzynaściorga dzieci. Książka wywołała żywiołową dyskusją na tematy społeczne, mimo tego, iż realia przedstawione w powieści tak bardzo odbiegają znanego nam wzorca wychowawczego i kultury europejskiej.

Drugą poddaną pod ocenę czytelników pozycją była „Inna kobieta”. Dwie autorki książki przedstawiają w niej biurowy romans, który rozwinął się w jednej ze stołecznych redakcji portalu internetowego dla kobiet. Robią to z dwóch perspektyw – porzuconej żony oraz kobiety dla której mąż zostawił założoną wcześniej rodzinę. Katarzyna Troszczyńska i Karolina Głogowska kreślą na kartach swojej powieści obraz współczesnej Polski, w której średnie pokolenie pochłonięte jest pogonią za pieniądzem i akceptacją społeczną, często fizyczną satysfakcją i przełamywaniem uczucia nudy, czy monotonii życia codziennego, oddalając się tym samym od drugiego człowieka, od wartości rodzinnych.

Relację przygotowała uczestniczka DKK Katarzyna Miniewicz

Zapraszamy do galerii zdjęć