„Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” Reni Eddo-Lodge
17-ego kwietnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na temat nowej publikacji brytyjskiej dziennikarki i blogerki, Reni Eddo-Lodge. Dyskusja była bardzo żywa, przeplatana wymianą wrażeń na temat poprzedniej książki „Birobidżan”, której autorkę gościliśmy w Bibliotece. Obie pozycje bardzo przypadły czytelnikom do gustu.

Książka zaczyna się od tytułowego postu, który autorka wrzuciła na Facebooku. Natychmiast odezwało się do niej mnóstwo osób, które koniecznie chciały porozmawiać o tym dlaczego Reni Eddo-Lodge nie chce już rozmawiać z białymi o kolorze skóry. To było siłą napędową powstania zbioru esejów, obnażających strukturalny rasizm i systemowe uprzywilejowanie białych w Wielkiej Brytanii.
Uczestnicy spotkania zastanawiali się co autorka napisałaby w swojej książce, gdyby mieszkała w Polsce. Klubowicze zauważyli, że Wyspy Brytyjskie raczej przestrzegają poprawności politycznej, dlatego też byli nieco zaskoczeni słowami autorki. Za interesującą i bezdyskusyjną uznali część historyczną książki, opowiadającą o kolonializmie i popularnym na tych terenach handlu ludźmi. Niewolnictwo zniesiono na Wyspach w 1833 roku, jednak, jak się okazuje, pokutuje ono tam do dziś.

Zapraszamy do galerii zdjęć