Stan zdumienia – spotkanie DKK „Skorosze"
15 maja odbyło się spotkanie, na którym została omówiona książka Ann Pachett „Stan zdumienia”.

Ann Patchett to ceniona pisarka anglojęzyczna, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość pisarską. Autorka jest laureatką wielu nagród m.in.: Orange Prize for Fiction i PEN/Faulkner Award za swoją powieść "Belcanto".
Jej powieść „ Stan zdumienia" to historia młodej doktor farmakologii Mariny Singh, która pracuje dla koncernu farmaceutycznego. Po otrzymaniu listu informującego o śmierci bliskiego znajomego, który pracował w tej samej firmie, Marina zostaje wysłana w celu sprawdzenia badań oraz odnalezienia doktor Swenson. Firma zleciła doktor Swenson prowadzenie badań nad długą płodnością kobiet z plemienia Lakaszich. Odkrycie tego faktu spowodowało, że doktor przez wiele lat przebywała w dżungli. Jednak po zagadkowym liście informującym o śmierci Andersa Eckmana kontakt z nią się urywa. W celu wyjaśnienia sytuacji Marina zostaje wysłana z misją w sam środek dżungli. W chwili gdy dociera na miejsce przekonuje się, że brak kontaktu z doktor Swenson był nieprzypadkowy. Na miejscu poznaje niezwykłe plemię, które bada doktor i przekonuje się, że 73- letnia doktor cudownym sposobem zaszła w ciążę. W trakcie lektury, czytelnika zaskakuje wiele zwrotów akcji jak i sami bohaterowie. Najwięcej emocji wzbudza nie główna bohaterka a doktor Sewnson, która okazuje się poświęcić wszystko na rzecz badań nie tylko nad płodnością ale także nad lekiem na malarię. Mimo tego postępowanie doktor w naszej dyskusji jawi się niekiedy jako ekscentryczne. Doktor wykorzystuje wszystko, aby osiągnąć cel badań, nawet swoje ciało. Potraktowała siebie i ciążę jako przedmiot badań. Do końca poświęciła się karierze, choć w tej kwestii pani doktor zwraca uwagę na siebie jako kobieta spełniona zawodowo, nie mająca jednak rodziny, ale dająca z siebie wszystko dla badań jakie chce osiągnąć. Postać pani doktor wzbudza mieszane uczucia negatywne i pozytywne. Sama książka pokazuje wiele zdarzeń, jak z powieści sensacyjnej np. walka miejskiego przewodnika z anakondą. Wielkim zaskoczeniem dla czytelnika było odzyskanie uznanego za zmarłego doktora Eckmana. Samo plemię Lakaszich jest opisane jak utopijne plemię. Nie prowadzi ono walk a naukowców przyjęto przyjaźnie. Pani doktor przyznaje, że tu może wychować się jej dziecko, z dala od cywilizacji. Kulminacja powieści, jak przyznaje wiele osób, naprawdę rozwinięta została dopiero w momencie przyjazdu Mariny do dżungli.
Jest to książka o dylematach i kwestiach moralnych – o odpowiedzialności za innych, odpowiedzialności za wyniki badań i na ile człowiek powinien ingerować w prawa natury, decydować za innych, poświęcając się wyższym celom scharakteryzowanym, jako wyższe cele przez tę osobę a mające pobudki natury ekscentrycznej. Fabuła jest zaskakująca i tajemnicza, wiele zdarzeń było zdumiewających, choćby ciąża niemożliwa z punktu widzenia nauki, czy odnalezienie w dziczy zmarłej osoby. Autorka w książce opisuje jak sytuacja zmusza bohaterów do analizy swoich zdolności i siły charakteru oraz odnalezienia w sobie odwagi. Przykładem jest Marina, która znalazła odwagę do operacji ciężarnej kobiety w środku dżungli bez warunków szpitalnych.

Relację przygotowała
Marlena Dźwigała-Olędzka członkini DKK Skorosze

Zapraszamy do galerii zdjęć