Warsztatowe zmagania z Shakespeare’em w Bibliotece Publicznej im. W. J. Grabskiego
Od 7 stycznia 2008 trwają w Bibliotece cotygodniowe warsztaty, poświęcone dramatom Shakespeare’a. Cykl spotkań prowadzi prof. dr hab. Małgorzata Grzegorzewska z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze swoimi doktorantami.
Uczestnikami warsztatów są uczniowie klas pierwszych i drugich Liceum Ogólnokształcącego w Ursusie. Styczniowe warsztaty przebiegały w kręgu tajemnic dramatu „Makbet”. Uczniowie analizowali i porównywali dwie wizje ekranizacji tej sztuki: „Tron we krwi” Akiry Kurosawy i „Tragedię Makbeta” Romana Polańskiego. Niezmiernie ciekawe było odkrycie, jakie zostało dokonane przy pomocy profesor Grzegorzewskiej, że wiedźmy występujące w sztuce należy pojmować jako „siostry losu”, kierujące biegiem zdarzeń. Inspirującym zadaniem było tworzenie własnych wersji współczesnego „Makbeta” na wzór uwspółcześnionej sztuki „Romeo i Julia”. Warsztaty obejmowały również ćwiczenia teatralne – profesor Grzegorzewska uchylała rąbka tajemnicy, jak w czasach Shakespeare’a usuwano ze sceny ciała „zamordowanych” (przy braku kurtyny), jak grano by uświadomić widowni, że akcja dzieje się nocą. Młodzież zastanawiała się nad sposobami pokazania na scenie ducha Banka.
Przedstawienie "Makbeta" w Bibliotece Dla Dzieci Nr 64

Podczas kolejnych spotkań w lutym i w marcu uczestnicy warsztatów będą poznawali ciekawostki, związane ze „Snem nocy letniej” i tragedią „Hamleta”. W kwietniu planowane są spotkania z tragedią ”Romeo i Julia” a w rocznicę śmierci Shakespeare’a 23 kwietnia 2008 odbędzie się Shakespeare’owski Bal Kostiumowy, którego uczestnicy zaprezentują różne postaci znanych tragedii i komedii Shakespeare’a.

Zapraszamy do galerii zdjęć