Realcja z SHAKESPEARE’OWSKIEGO FESTIWALU KSIĄŻKI
W pierwszym dniu Festiwalu Shakespeare’owskiego 21 kwietnia 2006 pani prof. dr hab. Małgorzata Grzegorzewska z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła niesłychanie ciekawe warsztaty językowe: „Shakespeare w filmie.” Rozpoczął je krótki wykład o życiu i twórczości wielkiego angielskiego dramatopisarza Williama Shakespeara podczas którego zgromadzeni czytelnicy – młodzież z Liceum i.m. Kruczkowskiego i uczestnicy Klubu Czytelniczego READCOM dowiedzieli się wielu ciekawostek między innymi o tym że istnieją trzy wersje Hamleta spisane przez różne osoby. Następnie pani profesor bardzo barwnie nakreśliła dzieje Hamleta - jednego z najsłynniejszych Shakespear’owskich bohaterów , przybliżając jednocześnie realia epoki elżbietańskiej. Jak na warsztaty językowe przystało fragmenty ekranizacji filmowych „Hamleta” w wersji rosyjskiej z 1964 roku i współczesnej wersji angielskiej uczestnicy obejrzeli w oryginale, ale wraz z zajmującym komentarzem pani profesor Grzegorzewskiej dotyczącymi szczegółów reżyserskich i adaptacyjnych. Ujęcie wybitnych twórców ekranizacji porównywano następnie z oryginalnym tekstem dramatu Shakespeara w angielskiej wersji językowej. Kolejnym zaprezentowanym filmem był wyjątkowo krwawy i okrutny obraz „Tytus Andronikus” podczas którego uczestnicy mogli zadawać pytania dotyczące wykładu, jednak chyba ze względu na onieśmielenie tak szacownym gościem pytań nie było wiele. Do ostatniego punktu programu należała prezentacja fragmentów filmu „Zakochany Shakespeare” po polsku ale z interesującymi, krótkimi wyjaśnieniami pani profesor Grzegorzewskiej. Spotkanie zakończyły brawa i podziękowania oraz bukiet pięknych wiosenny kwiatów dla pani profesor Małgorzacie Grzegorzewskiej.

W drugi dzień SHAKESPEARE’OWSKIEGO FESTIWALU KSIĄŻKI, Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy w godz. 10.00 - 15.00 zaprosiła na Kiermasz książek. Wystawcami byli: Wydawnictwa: „Prószyński i s-ka”, „Siedmioróg”, „Zielona Sowa”. Odwiedziły nas również Firmy Księgarskie: J. Olesiejuk, KRUK i Liwona oraz Helion.
Biblioteka ustawiła pod Pasażem stoisko komputerowe, w którym można było się zmierzyć
z quizami o Austrii i Portugali po polsku i angielsku, które cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Ustawione zostało również stoisko informacyjne projektu READCOM.
Mimo złej pogody dzieci bawiły się w gry po polsku i angielsku, mogły pooglądać książeczki edukacyjne po angielsku oraz w zabawy plastyczno-literackie. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym (można było wykonać prace, kredkami, farbami lub ulepić z masy solnej) pt.: KSIĄŻKA, KTÓRĄ ZABIORĘ W KOSMOS” , Prace wykonane przez dzieci były piękne i kolorowe. Uczestnicy konkursu otrzymały za swoja twórczość nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Liwona oraz drobne upominki ufundowane przez Bibliotekę.
Jak co roku odbyła się loteria książkowa (za zakupiona książkę kupujący otrzymywali los, który brał udział w losowaniu). Loteria książkowa cieszyła się sporym zainteresowaniem i wiele osób wyszło z festiwalu z dodatkowymi książkami.

Zapraszamy do galerii zdjęć