WSZECHNICA - Spotkanie bibliotekarzy w Czytelni Naukowej Nr XIX
W środę, 24 marca 2010 roku odbyło się spotkanie w ramach WSZECHNICY w którym wzięli udział bibliotekarze i edukatorzy szkół podstawowych i gimnazjów z Warszawy i województwa mazowieckiego.

W programie spotkania była prelekcja i prezentacja multimedialna Barbary Michałek, nauczyciela-bibliotekarza ze Szkoły Podstawowej Nr 109 z Dzielnicy Wawer, zatytułowana „W jaki sposób promować bibliotekę szkolną” oraz prezentacja Jana Królikowskiego – informatyka Biblioteki Publicznej w Ursusie na temat grafiki w Google.

Barbara Michałek podzieliła się z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami z kilkunastoletniej pracy w bibliotekach szkolnych. Podstawową zasadą funkcjonowania Biblioteki szkolnej powinno być jej otwarcie na wszystkie wydarzenia kulturalne, organizowane w mieście. Uczniowie właśnie tu powinni mieć sposobność dowiedzenia się o ważnych rocznicach lub uroczystościach. Niezmiernie ważne jest nawiązanie współpracy z nauczycielami wychowawcami, nauczycielem informatyki i plastyki we własnej szkole, ponieważ dzięki ich wsparciu i profesjonalizmowi bibliotekarzowi łatwiej jest rozpropagować własną inicjatywę, zachęcić uczniów do udziału, stworzyć bardziej atrakcyjny wizerunek własnych działań. Niemniej ważne jest pozyskiwanie sponsorów wśród rodziców lub instytucji, sąsiadujących ze szkołą (np. sklepem spożywczym czy cukiernią) w celu uzyskania atrakcyjnych nagród, słodyczy lub gadżetów.

Podczas każdej organizowanej przez bibliotekę imprezy, wejście do Biblioteki było obwieszone plakatami lub zamienione na bramę pałacową. Wewnątrz biblioteki zawsze było utworzone magiczne miejsce, gdzie uczestnicy spotkania mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie (np. zdjęcie z misiem w okienku). Pani Barbara zawsze starała się przebrać odpowiednio do tematu organizowanej przez siebie imprezy, żeby zwrócić uwagę uczniów na siebie.

Spośród prezentowanych najbardziej inspirujące wydarzenia z opisywanej biblioteki szkolnej to:

  • „Przyłapani na czytaniu” – konkurs zdjęć uczniów z książką
  • „Opowieści o ulubionych książkach w okienku z misiem”
  • „Elementarze świata”
  • „Książki robione przez dzieci”
  • „Czytanie przez starszych uczniów młodszym”
  • „Półka na książki od dzieci dla dzieci”
  • „Mini warsztaty kaligrafii”

Uczestnicy spotkania podziwiali zdjęcia z opisywanych imprez i zadawali wiele pytań, dotyczących trudności organizacyjnych. W podsumowaniu Barbara Michałek potwierdziła, że bez akceptacji i wsparcia dyrekcji szkoły cała jej działalność kulturalna na terenie szkoły nie byłaby możliwa.

W drugiej części spotkania wystąpił Jan Królikowski – informatyk Biblioteki Publicznej w Ursusie. Przedstawił wiele tajników i możliwości, jakie kryje grafika w Google. Uczestnicy spotkania byli zaskoczeni, jak wiele obrazów można znaleźć w Google, pod warunkiem umiejętności doprecyzowania naszych potrzeb i zapisania w wyszukiwarce w określony sposób. W świetle corocznego zadania przygotowania dyplomów, plakatów i wkładek do książek, realizowanego przez bibliotekarzy pod koniec roku szkolnego, prezentacja Jana Królikowskiego była bardzo przydatna.

Uczestnicy zadawali wiele pytań, dotyczących nie tylko wyszukiwania obrazów, ale również ich kopiowania i zapisywania tak, by mogły być wykorzystane zgodnie z potrzebami.

Program spotkania spełnił oczekiwania uczestników a obie prezentacje były niezmiernie inspirujące.

Prezentacja Jana Królikowskiego "Tajemnice Wyszukiwania Grafiki w Google" jest dostępna pod adresem: http://www.slideshare.net/bpursus/tajemnice-grafiki-w-google

Zapraszamy do galerii zdjęć